Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček | foto: Yan Renelt, MAFRA

Lobbisté slaví úspěch, evidence tržeb bude méně bolet

  • 149
Z elektronické evidence tržeb vypadly platby v e-shopech a daňová správa také umožní těm, kterým mimořádně vypadne počítač, aby tržby zaevidovali zpětně jako balík a ne účtenku po účtence.

Výjimky v pondělí u ministra financí Andreje Babiše (ANO) vyjednala Asociace malých a středních podniků ČR. Její šéf, Karel Havlíček, má ještě další plány na změny. „Zvažujeme, jak to udělat, když například fabrika většinu zboží prodává na faktury, ale vedle toho občas něco prodává takzvaně přes ulici drobným zákazníkům,“ říká. Bavit se o nich chce s ministerstvem financí příští týden.

Miliardový byznys s EET se roztáčí. Šanci větří hlavně operátoři

Včera jste jednali s ministrem, šéfem daňové správy a náměstkyní pro daně. Co jste vyjednali?
Podařilo se nám domluvit režim pro e-shopy. Ministerstvo udělá změnu - když poslíček přepravní firmy přiveze zákazníkovi zboží z e-shopu a dostane hotovost a přepravní firma to následně pošle e-shopu na účet, tak se na to nebude vztahovat režim EET. Jedině pokud by poslíček předal e-shopu tržbu v hotovosti. Pro prodejce je to bezhotovostní příjem, takže není důvod, abych k tomu dával stvrzenku, tržba už je zaevidovaná na účtě.

Ministerstvo se minulý týden tvářilo vstřícně také na hromadné posílání účtenek v případě nouze. Jak to dopadlo?
To se podařilo. Když se prodejci porouchá zařízení na evidenci tržeb, nebude muset zpětně všechny ručně vypsané paragony předatlovávat do opravené pokladny. Bude tržby moci sloučit a poslat jako balík například 50 či 60 účtenek najednou. Mělo by se to zapracovat do metodického pokynu s účinností od 1. 12. letošního roku.

Harmonogram EET

Elektronická evidence tržeb by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce.

A co riziko zneužití hromadného posílání účtenek? Dalo by se tak manipulovat s výší vykázaných tržeb.
Nesmí to být příliš často - když to někdo udělá jednou za rok či dva, tak to nikomu vadit nebude, kdyby to ale dělal každý měsíc, tak je to podezřelé a může čekat kontrolu.

Chtěli jste z evidence také vyjmout školní a nemocniční jídelny a kantýny, provozované soukromníky (více zde). To se nepodařilo?
Ne, ministerstvo argumentuje, že když si v nemocnici někdo udělá bufet a točí tam nemalé peníze, tak není důvod, proč by neměl evidovat tržby. Školní jídelny jsou také podnikatelská aktivita, takže podle ministra také není důvod je z toho vyjímat.

O čem budete jednat příští týden?
Zvažujeme, jak to udělat, když například fabrika většinu zboží prodává na faktury, ale vedle toho občas něco prodává takzvaně přes ulici drobným zákazníkům - například si tam někdo chodí pro hřebíky či barvu. To ale není žhavé, tato skupina podnikatelů by přišla na řadu až za dva roky a do té doby to neřešíme, jde nám o nastavení evidence k 1. prosinci letošního roku.

Stále také doufáte, že by se evidence nemusela vztahovat na podnikání s malým obratem, jako to mají například v Rakousku - do 15 tisíc eur?
Uvidíme, netroufám si tvrdit, že to dopadne.

Podívejte se, jak budou vypadat účtenky po zavedení EET:

9. února 2016