(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Rychlé „démony“ z Wall Street chtějí vědci udolat atomovými hodinami

  • 235
Lidské rozhodování na amerických burzách čím dál víc nahrazují počítače. Tradiční obchodníci soupeří se strojovými algoritmy, které jim ukrajují zisky. I vysokorychlostním obchodníkům však roste přirozený nepřítel. Jeden z hedgeových fondů si chce patentovat superpočítač s atomovými hodinami.

Tajemství nejrychlejšího obchodování se tiše skrývá na americkém patentovém úřadu. Tam od února leží 16stránkový dokument s označením 14/451,356.

Materiál opatřený řadou nákresů má do obchodování na burzách vnést dosud nevídané možnosti. Díky sofistikovaným algoritmům, ale i použití atomových hodin. Mnohem rychlejších a také přesně kalibrovaných a odolných proti různým vibracím. Hodiny by měly umožnit synchronizaci příkazů s přesností na několik nanosekund (miliardtin sekundy).

Pokud bude všechno fungovat podle plánu, mohl by podle serveru Bloomberg jeden z nejslavnějších finančníků z oblasti hedgeových fondů získat v USA exkluzivní práva na použití této zbraně, která zašlape do země démony rychlého obchodování z Wall Street.

Nápad patří společnosti Renaissance Technologies, tajemné a velmi ziskové firmě, kterou založil matematik a specialista na šifrování Jim Simons. Podobně jako v rychlostním obchodování se příkaz z centrálního serveru rozděluje do mnoha menších operací, ale ještě před uzavřením obchodů by příkazy měly synchronizovat atomové nebo GPS hodiny.

Do architektury a patentu počítačové technologie věnuje firma obrovské úsilí i finanční prostředky v řádu desítek milionů dolarů. Ukazuje to, jak vážným soupeřem a hrozbou je toto dílo pro současné vysokorychlostní obchodníky.

Na Wall Street vládnou stroje

Americké burzy v posledních letech ovládli obchodníci, kteří uskutečňují vysokorychlostní obchodování pomocí superpočítačů a jejich algoritmů. Ty rozhodují mnohem rychleji než lidský mozek a mohou výhodněji nakoupit nebo prodat třeba akcie v určité pozici. Tito obchodníci jsou konzervativní částí trhu vnímání negativně. Čelí kritice, že usurpovali trh a s ním i tučné zisky.

Vysokofrekvenční obchodování na burzách, které podle některých názorů rozdělilo trh, se také stalo politickým tématem. Hillary Clintonová navrhla zdanění jedné z kontroverzních strategií těchto obchodů a v těchto úvahách pokračovali i další kandidáti na prezidenta.

„Zejména větší hedgeové fondy začaly stále více využívat technologie vysokofrekvenčního obchodování,“ popsal Larry Tabb, zakladatel firmy Tabb Group, specializované na výzkum kapitálových trhů. Podle této společnosti vysokofrekvenční obchodování loni tvořilo už polovinu objemu na amerických burzách.