Aukce unikátních pivních lahví vynesla vozíčkářům přes milion korun

  10:06aktualizováno  17. prosince 17:01
Dobročinná aukce, kterou každoročně pořádá portál iDNES.cz ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem, vynesla celkem 1 103 012 korun. Dražilo se deset unikátních pivních lahví Pilsner Urquell, které navrhla designérka Lenka Husárková s pomocí známého umělce Bořka Šípka. Výtěžek jako vždy putuje na konto Centra Paraple.

Exkluzivní pivní lahve mají čtenáři iDNES.cz v oblibě. Aukce se pokaždé těší velikému zájmu a ani čtvrtý ročník nebyl výjimkou. Jen během prvních dvou hodin se částka vyšplhala na čtvrt milionu korun, konečná suma se pak zastavila na více než čtyřnásobku.

Stejně jako v předchozích letech bylo velmi napínavé samotné finále, kdy se o lahve strhl boj. Částka za každou z deseti lahví nakonec překročila 100 tisíc korun a dražba se tak pro Centrum Paraple stala vůbec nejúspěšnější za všechny čtyři roky.

Do aukce se opět zapojili pouze muži a někteří z nich už poněkolikáté. Nejvíce nabídli hned dva čtenáři, Bohdan a Tomáš Hoplíček. „Konečně jsem si vyhrál dárek pro sebe, všechny předchozí jsem daroval,“ směje se Bohdan, který se dražeb na iDNES.cz účastní pravidelně. Svého aukčního soka, s nímž se do poslední chvíle hecoval, přehodil o jednu korunu. „Nečekal jsem, že se částka vyšplhá tak vysoko a mile mě to překvapilo,“ řekl bezprostředně po skončení Tomáš Hoplíček.

Opakovaně se zúčastnili i Roman Pohanka a Roman Hanzlík a také vášnivý sběratel pivních lahví Petr Odehnal, který zatím nevynechal jedinou aukci a do své sbírky teď zařadí nový designový kousek. „Nejzajímavější na tom je, že loňská nejvyšší částka by letos nestačila. Podařilo se vybrat dokonce i více než v rekordním roce 2012, což je skvělé,“ říká Odehnal.

Bojovala i restaurace U Boudů, která už se také pyšní lahví z předchozího roku a nyní si může na čestné místo vystavit další sklářský unikát. A soutěžilo se i v zahraničí. Až z korejského Soulu se do aukce přihlásil Australan Matthew Holmes a hned zkraje volala redakce iDNES.cz při ověřování účastníků také do Švédska.

Na průběh aukce se můžete podívat zde

Úspěšní dražitelé získávají vedle cenné trofeje také právo nahlédnout do útrob plzeňského pivovaru, kde si své unikátní lahve budou moci sami naplnit ležákem z dubového sudu.

Design letošních lahví navrhla čerstvá absolventka Ateliéru skla Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze Lenka Husárková, které pomáhal světoznámý umělec Bořek Šípek.

„Chtěla jsem, aby každá láhev byla něčím výjimečná, a tak jsme ve finále společně s Bořkem Šípkem navrhli vzhled tak, aby každá aukční lahev z limitované várky deseti kusů měla originální pečeť,“ uvedla mladá designérka. Při tvorbě návrhu, který jí zabral zhruba dva týdny, se nechala inspirovat „tradičními hodnotami plzeňského piva“.

Lahve byly vyrobeny v novoborské sklárně Bořka Šípka

Exkluzivní lahve pak byly se Šípkovou asistencí vyrobeny v jeho novoborské sklárně. Pro výrobu zvolil umělec tradiční sklářskou techniku foukání do dřevěné formy.

Spolupráci se zkušeným autorem si mladá designérka pochvaluje. „Sledovat práci profesionála, jakým je Bořek Šípek, bylo pro mě velmi zajímavé, přínosné a inspirativní,“ řekla Husárková, která se už ve svém oboru také zvládla etablovat. Působí jako designérka ve společnosti Crystal Bohemia a Pražská galerie českého skla nedávno otevřela její vlastní výstavu s názvem Krystalický svět.

Designové sklo pomůže vozíčkářům už počtvrté

Charitativní dražba se na portálu iDNES.cz koná vždy před Vánocemi od roku 2012. Za tři roky bylo díky ní na účet Paraplete připsáno 2,2 milionu korun, za něž centrum nakoupilo nezbytné vybavení pro své svěřence. Těmi jsou lidé s poškozením míchy, kterým společnost pomáhá najít cestu dál, jak zní jeho motto.

Jubilejní lahev ke 170. výročí od uvaření první várky piva Pilsner Urquell
Pilsner Urquell odtajnil letošní design aukční lahve, která v dobročinné aukci před Vánoci opět pomůže Centru Paraple.
Do dražby na iDNES.cz půjde deset unikátních pivních lahví Pilsner Urquell od designérky Miroslavy Kupčíkové. Výtěžek poputuje opět na konto Centra Paraple.
Letošní design aukční lahve Pilsner Urquell, která v dobročinné aukci před Vánoci opět pomůže Centru Paraple.

Čtyři ročníky aukcí na iDNES.cz nabídly čtyři originální podoby pivních lahví.

Limitované edice designových pivních lahví nechává navrhnout a vyrobit Plzeňský Prazdroj. Autorem prvních dvou unikátních lahví byl Lars Kemper, renomovaný německý designér žijící v Česku. Potřetí už se Prazdroj rozhodl oslovit a podpořit mladé a nadějné umělce, kteří se se svými návrhy hlásili do soutěže Stanislav Libenský Award. Porotu loni nejvíce zaujala „popraskaná“ lahev od výtvarnice Miroslavy Kupčíkové (více o loňské aukci čtěte zde).

Dobročinné aukce a sbírky mají na iDNES.cz dlouholetou tradici a vynesly už několik milionů korun. Nedávno se například dražil kultovní kalendář Pirelli 2016 s fotografiemi Annie Leibovitzové. Výtěžek putoval na konto Masarykova onkologického ústavu (více čtěte zde).