Vysoké boty z ovčí kůže k Austrálii patří stejně jako sýr feta k Řecku, šampaňské k Francii nebo portské k Portugalsku. Málokdo ale ví, že za značkou UGG stojí americká společnost Deckers Outdoor Corporation, podotýká BBC.
Firma je rozhodnutá zabránit australským výrobcům, aby tyto boty vyváželi do světa. Momentálně se s jedním z nich soudí o miliony dolarů za údajné porušování její ochranné známky.
Boj o paštiky. Distributor slovenské Májky se brání proti žalobě Hamé![]() |
„Je to nemravné,“ reaguje dotčený podnikatel ze Sydney Eddie Oygur, zakladatel značky Australian Leather. „Těm botám se prostě říká ugg, prodáváme je skoro jedno století. Teď si americký gigant zaregistroval ochrannou známku a chce nám v tom zabránit,“ stěžuje si.
První, dnes už tradiční, australské válenky byly vyrobeny v horách Blue Mountains ve 30. letech minulého století, aby nohy tamních obyvatel chránily před studenou zimou. V 60. letech je pak používali surfaři, aby si po jízdě v mořských vlnách zahřáli nohy, připomínají New York Times.
Americká firma má však svůj příběh: tvrdí, že boty ugg vytvořil sice Astralan, surfař Brian Smith, avšak ten je začal v roce 1978 vyrábět v kalifornské Santa Monice, tedy ve Spojených státech.
Každopádně právě americké celebrity jako Oprah Winfreyová, Kate Mossová nebo Sarah Jessica Parkerová válenky v posledních letech proslavily po celém světě.
Příjmy kalifornské firmy Deckers Outdoor Corporation, která se s Australanem Oygurem soudí, v první polovině letošního roku narostly skoro o pětinu na 209 milionů dolarů. Právní bitva se tak vede o velké peníze. Oygur shání peníze na soudy i od lidí na crowdfundingové platformě GoFund Me, kde tvrdí, že „goliáš“ Deckers šlape po jeho férovém australském podniku.
Firma Deckers si ochrannou známku UGG zaregistrovala v roce 1999. Od té doby s konkurenčními výrobci vedla několik soudů o to, aby nemohli své boty prodávat na americkém trhu. Australské soudy jsou ale toho názoru, že ugg je obecné označení vysokých bot z ovčí kůže a rouna. Proto není možné tento název chránit a v Austrálii může tyto boty prodávat, kdo chce.
Oygurova firma Australian Leather zaměstnává na předměstí Sydney kolem 40 lidí, kteří ročně vyrobí na 50 tisíc párů ovčích válenek. „Od roku 2009 jsem nebyl schopen vyvézt ani jeden pár. Zákazníci chtějí boty vyrobené v Austrálii, Deckers nám ale znemožnil po světě prodávat,“ říká postižený podnikatel.
Americký Deckers v soudní při požaduje odškodnění v hodnotě milionů dolarů. Žádá také, aby byly všechny vyrobené boty Australian Leather zabaveny a zlikvidovány.