Uwe Raschke člen představenstva koncernu Robert Bosch GmbH.

Uwe Raschke člen představenstva koncernu Robert Bosch GmbH. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Auta uvidí za roh a sporák ukáže recept, říká člen vedení Bosche

  • 31
I když v českých závodech koncern Robert Bosch vyrábí a vyvíjí výrobky z různých odvětví, všechny oblasti mají společný trend propojování a čím dál větší komfort pro uživatele. „Ať jsou to technologie pro spalovací motory, hydraulické stroje nebo tepelná technika,“ říká v rozhovoru pro MF DNES člen představenstva německé společnosti Uwe Raschke.

Začněme u aut, která nyní procházejí velkou proměnou. Zejména se čím dál více uplatňují technologie usnadňující ovládání vozu...
V budoucnu auta uvidí za zatáčku a budou si vědoma možných nebezpečných míst, a to díky informacím z internetu a v reálném čase o dopravních zácpách, stavebních pracích na silnici a nehodách. Tato data budou sloužit jako elektronický „propojený horizont“ a budou vozidlům přinášet ještě lepší obrázek o tom, co se před nimi děje.

Jaké bude řízení za deset let?
Automobil budoucnosti je připojen na síť. Používá aktuální informace z internetu, aby se cestující ve vozidle mohli dostat na místo určení ještě bezpečněji, efektivněji a pohodlněji. Podle našeho odhadu může zvýšená automatizace výrazně snížit počet nehod. Každá cesta končí parkováním. Aby byla tato činnost jednodušší, pracuje Bosch na vývoji nové funkce, která za řidiče zaparkuje úplně sama. Řidič nechá auto před vjezdem do garáže, pomocí aplikace v chytrém telefonu dá autu pokyn a ono zaparkuje. Jakmile je řidič připraven odjet, přivolá si auto zpět stejným způsobem.

Autonomní auta nejsou žádná novinka, Mercedes je zkoušel před 30 lety

To se asi bude týkat komerčních parkovacích domů, ale co ostatní auta na ulici?
Hledání parkovacího místa trvá v německých městech v průměru deset minut a představuje 30 procent vnitřního dopravního ruchu města. Řešení, které nabízí Bosch, bude znamenat průlom v této oblasti. Automobily budou v rámci řešení „komunitního parkování“ fungovat jako senzory. Vozidla budou při průjezdu rozpoznávat prázdná parkovací místa na ulici a poté podají hlášení přes internet do společnosti Bosch. Firma využije tyto informace pro generování mapy v reálném čase, která bude zobrazovat dostupná parkovací místa. Díky sběru dat a parkovacím mapám se zobrazí reálná volná místa. Parkovací mapy mohou být generovány pomocí dat ze senzorů z pouhých šesti procent všech vozidel v provozu.

Do vaší kompetence spadají zejména domácí spotřebiče. Není to v porovnání s automobilovým průmyslem náročnější byznys kvůli tvrdší konkurenci?
Je to zhruba čtvrtina našich celosvětových tržeb. A je to byznys, který celosvětově velmi dobře roste a jenž prochází velmi velkou proměnou. Dříve jsme nechali vývojáře něco vyvinout a pak s tím šli na trh. Teď se snažíme více vcítit do pohledu zákazníka a zjišťovat, co potřebuje, ne co se líbí inženýrům. Je to poměrně složitý proces, protože potřebujeme hned u zrodu produktu propojit více oborů. A snažíme se do vývoje brzy zapojit zákazníky, aby nám řekli, co jim vyhovuje.

Jak konkrétně zákazníci mění výrobky?
Stačí se podívat na naše elektrická kola. První generace byla těžká a nepříliš skladná, v další generaci jsou mnohem pohodlnější především díky reakcím zákazníků. Mimochodem, právě e-biky jsou zajímavým byznysem, který má podle našeho názoru budoucnost. Stačí se podívat na to, jak například stárne populace nebo jak se zahustila města a lidé nemají kde parkovat.

U domácích spotřebičů jste silní v kuchyňských potřebách a nářadí. Nepřemýšlíte o rozšíření do jiných oblastí?
Ne, stávající rozsah je podle nás zatím ideální. Kuchyňské spotřebiče jsou mimořádně zajímavý obor, protože za poslední roky se přístup lidí k vaření výrazně proměnil. Už to není nutnost, ale zábava a způsob, jak trávit čas s blízkými.

Dá se ještě vymyslet něco zásadně nového v kuchyni? Všechny spotřebiče jsou v podstatě stále stejné, jen bývají výkonnější.
Příležitost vidím v jejich konektivitě, tedy připojení k internetu. A celkově ve větším využití softwaru.

Myslíte, že lidé ocení, že jejich mixér bude mít připojení na internet? K čemu jim to bude?
Mixér není tím nejlepším příkladem, je to spíše o celé chytré domácnosti. Mohu třeba dálkově ovládat teplotu v domě nebo vím, co mám v ledničce a co je potřeba dokoupit. Při vaření se mi automaticky u varné desky objeví recept nebo digestoř automaticky odsává páru podle toho, kolik je potřeba. Nebo načtete čárový kód na balení pizzy a trouba bude přesně vědět, jak dlouho má rozpékat.