Automobilka GM vyhlásila bankrot, USA postihl největší průmyslový krach

  • 175
Největší americká automobilka General Motors dodýchala. Společnost oznámila, že už není schopna splácet své dluhy, a ve firmě tak dneškem startuje řízený bankrot. V USA jde o třetí největší krach v historii a vůbec největší pád průmyslového podniku.

Bankrotu už se nedalo zabránit a jeho vyhlášení se čekalo. Automobilku nyní čeká zestátnění.

Vláda USA zaplatí její dluhy v hodnotě 50 miliard dolarů a získá za to zhruba šedesátiprocentní podíl. Kritici vládních zásahů už firmu překřtili na Government (státní) Motors. - více zde

Značky koncernu GM

- Buick
- Cadillac
- Chevrolet
- Daewoo
- GMC
- Holden
- Hummer
- Opel
- Pontiac
- Saab
- Saturn
- Vauxhall

"Už dlouho se to blížilo, ale skutečnost bankrotu je jako polykat hořkou pilulku," řekl agentuře Bloomberg hlavní stratég společnosti Cantor Fitzgerald v Londýně Stephen Pope. "Je to krok, který měli udělat už před rokem," dodal.

Akcie GM po vyhlášení krachu vypadly z báze Dow Jonesova indexu, který se skládá z akcií 30 největších a nejvíce obchodovaných amerických společností.

"Problematická situace General Motors nám nedává jinou možnost než tyto akcie z Dow Jonesova indexu vyřadit. Vyhlášení bankrotu akcie okamžitě diskvalifikuje bez ohledu na to, jakou má firma historii nebo jaká je její úloha jako kulturní ikony," uvedl šéf Dow Jones Robert Thomson.

Koncem dubna požádala o ochranu před věřiteli také konkurenční americká automobilka Chrysler. Konkurzní soud dnes schválil prodej většiny aktiv Chrysleru skupině v čele s italským konkurentem Fiat. - více čtěte zde

GM nyní projde odtučňovací kúrou. Bude mít 60 až 90 dnů na to, aby prodala valnou část majetku a zeštíhlela. Životaschopnou část získá firma, kterou bude kontrolovat americká vláda. Americký ministr financí Timothy Geithner věří, že firma vyjde z bankrotového režimu bez potřeby další vládní pomoci.

Automobilka zaměstnává ve světě skoro čtvrt milionu lidí a ozdravovací kúra ji čeká i mimo USA. S německou vládou se dohodla na novém majiteli automobilky Opel. Stane se jím kanadsko-rakouská společnost Magna.

Největší krachy: Lehman, WorldCom, GM...

Kromě Magny do Opelu vstoupí i Rusové, konkrétně největší ruská banka kontrolovaná státem OAO Sberbank a výrobce aut OAO GAZ, vlastněný miliardářem Olegem Děripaskou. Podle dohody Magna získá v Opelu podíl 20 procent a Rusové 35 procent. GM si ponechá 35 procent a zbývajících deset procent získají zaměstnanci.

General Motors loni i přes pokles dosáhl obratu 180 miliard a ve světě prodal přes osm milionů aut.

Automobilka byla 76 let světovou jedničkou. První příčku si držela od roku 1931 do roku 2007. Loni ji sesadila japonská Toyota.

Krach GM je po loňském pádu banky Lehman Brothers a krachu telekomunikační firmy WorldCom v roce 2002 třetím největším bankrotem v americké historii od roku 1980. Zároveň jde o největší krach mezi automobilkami.

Nejnovější vlnu bankrotů v USA rozpoutala současná finanční krize. Jen v letošním roce v USA zkrachovalo 99 veřejně obchodovaných společností.

Deset největších automobilek světa podle prodeje vozů v roce 2008   
1. Toyota 8 913 000  Japonsko 
2. General Motors  8 356 000  USA 
3. Volkswagen 6 230 000  Německo
4. Ford  5 532 000  USA 
5.*Chrysler/Fiat  4 229 000  USA/Itálie
6. Honda 3 517 000  Japonsko 
7. Nissan  3 411 000  Japonsko 
8. PSA Peugeot Citroën 3 260 000 Francie 
9. Hyundai/Kia  2 725 145  Jižní Korea 
10. Suzuki 2 596 316  Japonsko 
Zdroj: výroční zprávy společností, ČTK   
* - údaje u chystané aliance jsou součtem prodaných automobilů firem Chrysler a Fiat v roce 2008; Chrysler prodal loni asi dva miliony automobilů, Fiat jich prodal 2 229 000.