Výroba saabů.

Výroba saabů. | foto: Saab

Automobilka Saab hodlá požádat o ochranu před věřiteli, tvrdí rádio

  • 3
Problémový švédský výrobce automobilů Saab se chystá požádat o soudní ochranu před věřiteli. Informovala o tom jedna rozhlasová stanice s odvoláním na různé zdroje. Společnost se k tomu odmítla vyjádřit, napsala agentura Reuters.

Rozhlasová stanice neupřesnila, kdy by měla být žádost o ochranu před věřiteli předložena. Mluvčí společnosti Gunilla Gustavsová uvedla, že Saab nadále pracuje na získání potřebných finančních prostředků.

Výroba automobilky Saab byla v dubnu zastavena, protože její dodavatelé přerušili dodávky kvůli nezaplaceným účtům. Firma obnovení výroby opakovaně odložila. Se spuštěním produkce podle posledních informací počítá nejdříve na konci srpna.

Exekutoři zabavovali majetek automobilky

Švédské úřady minulý týden začaly zabavovat části majetku Saabu. Snaží se tak získat peníze na splacení dluhů Saabu vůči dodavatelům a daňové správě, na kterou věřitelé své pohledávky převedli. V poslední době se Saab navíc potýká také s nedostatkem peněz na mzdy zaměstnanců.

Majitelem Saabu je nizozemská společnost Swedish Automobile. Ta se začátkem loňského roku dohodla s americkou automobilkou General Motors, že od ní koupí ztrátový Saab za 400 milionů dolarů (téměř sedm miliard Kč). Dohoda zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.

Swedish Automobile letos uzavřela dohody s čínskými společnostmi Zhejiang Youngman Lotus Automobile a Pangda, které by měly vyřešit dlouhodobější financování Saabu. Čínští investoři by tím získali většinu ve Swedish Automobile, a Saab by se tak stal již druhou švédskou automobilkou pod čínskou kontrolou. Loni čínská společnost Geely koupila švédského výrobce osobních vozů Volvo Car od amerického koncernu Ford Motor.

,