Ministr financí Andrej Babiš a Monika Babišová na charitativním plese Miloše a Ivany Zemanových ve Španělském sále Pražského hradu (20. ledna 2017) | foto: ČTK

Babiš převedl své firmy do fondů, kontrolovat je bude i jeho partnerka

  • 238
Ministr financí Andrej Babiš převedl své firmy miliardových hodnot do dvou svěřenských fondů. Kontrolu nad oběma svěřil i své partnerce Monice. Zbavil se tak přímého vlivu na holding Agrofert a společnost SynBiol. Kdyby to neudělal, musel by odejít z politiky, nebo by jeho firmy nemohly přijímat dotace a ucházet se o veřejné zakázky.

Babiš tak pod velkým politickým tlakem vyhověl nedávno schválenému zákonu o střetu zájmů, který on sám považuje za protiústavní (více čtěte zde).

„Konkurenční politici a jistě i mnozí novináři se konečně dočkali a jejich úsilí bylo naplněno - od této chvíle nemám s Agrofertem a SynBiolem už vůbec nic společného,“ uvedl Babiš v tiskové zprávě Agrofertu (součástí společnosti je i vydavatelství MAFRA, do kterého patří server iDNES.cz).

Babiš může firmy kontrolovat dál, v majetku je nepřizná

Nicméně nepřímý vliv v obou společnostech (Agrofert zastřešuje přes 250 dceřiných firem) si šéf hnutí ANO ponechá. V kontrolních orgánech svěřenských fondů figuruje jeho partnerka Monika Babišová.

Z Babišova popudu vznikly fondy AB private trust I a AB private trust II. Do prvního vložil 90 procent akcií Agrofertu a sto procent společnosti na zpracování paliv a maziv SynBiol. Pod ním je zároveň fond Hartenberg Holding, který investuje do zdravotnictví.

Správcem prvního fondu se stal místopředseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša. Dohled nad jeho činností vykonává tříčlenný kontrolní orgán zvaný rada protektorů. „Je složena z člena mé rodiny a dvou dalších osob,“ uvedl Babiš. Kromě jeho partnerky Moniky je v něm právník Agrofertu Alexej Bílek a Babišův dvorní právník Václav Knotek.

Správcem druhého fondu je právník Agrofertu

Zbylých deset procent společnosti SynBiol skončilo ve druhém fondu AB private trust II. Jeho správcem je Bílek, na jeho činnost pak dohlíží Babišová, Průša a Knotek.

„Systém dvou fondů jsem zvolil jako pojistku a kontrolu, neboť v určitých záležitostech se oba správci budou muset dohodnout na společném postupu. Úkolem rady protektorů bude schvalování důležitých kroků správců a také možnost rozhodovat o případných výměnách správců,“ vysvětlil Babiš.

Dodal, že nyní je pouze v roli takzvaného „obmyšleného“, kterému bude jeho majetek ze svěřenských fondů vydán za předpokladu, že přestane být veřejným funkcionářem. Druhou možností je, že by někdo ustanovení zákona o střetu zájmu, které se ho týká, zrušil.

Podle Michaela Dobrovolného ze společnosti SMART Office & Companies jsou svěřenské fondy neboli trusty běžným a tradičním institutem, který chrání podnikatele před budoucími riziky.

„Svěřenský fond nemá právní osobnost, což však zároveň vůbec nebrání tomu, aby ten, kdo majetek do fondu vyčlenil, tento majetek užíval, a je-li také správcem fondu, o něm i rozhodoval,“ říká.

Podle něj může svěřenský fond někdy pomoci i z hlediska daní. „Naprosto zásadní je v tomto ohledu nastavení svěřenského fondu z právního a daňového pohledu - tedy textace statutu, způsob vyčlenění majetku a vztahy mezi zúčastněnými osobami. Běžné je pak využití osvobození některých plnění z majetku svěřenského fondu. Významné jsou také transakce předcházející vzniku a následující po zániku správy svěřenského fondu a povaze a vlastnostech vyčleňovaných cenných papírů a podílů,“ uvedl Dobrovolný.

11. ledna 2017