Andrej Babiš

Andrej Babiš | foto: TV Prima

Babiš bude novým králem pečiva, chybí mu už jen mlýny

  • 14
Agrofert Andreje Babiše po dlouhých námluvách převzal největší pekárenskou skupinu v zemi United Bakeries. Získá tak až 40 procent trhu. Podle odborníků jediné, co podnikateli v pekárenském byznysu chybí, jsou vlastní mlýny. Na dodávkách se zřejmě bude muset dohodnout s Rakušany.

Několikaleté smlouvání o cenu mezi bratry Paříkovými a Andrejem Babišem ve čtvrtek skončilo. Dosavadní vládci největší tuzemské pekárenské skupiny United Bakeries (UB) se vzdali její kontroly ve prospěch Babišova Agrofertu. (čtěte Babišovo impérium kupuje největší konkurenci)

Kolik Babiš nakonec zaplatil, nechce ani jedna strana zveřejnit. Pravděpodobně to byly jednotky miliard korun, dříve uváděných až 6 miliard je však přemrštěných.

Jaké čekají UB pod vedením Agrofertu změny, zatím nechtěl jeho nový vládce uvést. "Schvalování antimonopolním úřadem je podmínkou transakce a dříve, než to schválí, je zbytečné to komentovat," omezil se ve čtvrtek na krátké prohlášení Babiš.

Ze starší studie mapující trh, kterou si nechala zpracovat UB, vyplývá, že spojením s pekárenskou skupinou Penam, náležící do Agrofertu, může vzniknout holding, jenž ve výrobě pečiva ovládne téměř čtyřicet procent tuzemského trhu.

Nejbližší konkurenti, jako jsou například Michelské pekárny, tak zůstanou daleko vzadu a bude záležet na antimonopolním úřadu, jak transakci posoudí. Může se na ni totiž podívat z většího, evropského měřítka a potom by se zdůvodněním zelené neměl problém.

Mlýny zůstávají Slovákům

Agrofert podle vyjádření Jaroslava Kurčíka, generálního ředitele Penamu, jenž by mohl být budoucím nejvyšším šéfem pekárenského kolosu, získal česká i slovenská aktiva United Bakeries s výjimkou obřích slovenských mlýnů Slovak Mills. Ty pravděpodobně zůstanou pod kontrolou Paříků, Róberta Daduliaka a Edmonda Mullera.

Podle lidí z branže je přitom dostatek mlýnů v podstatě to jediné, co Babišovi teď brání v naprosté soběstačnosti pekárenské výroby, tedy od pěstování pšenice až po dodávky obchodním řetězcům.

"United Bakeries v Česku už žádné mlýny nemají a Penam není úplně soběstačný. Zásadním hráčem na českém trhu zůstává rakouský Euromills. Uvidíme, jak se dohodnou," říká jeden z odborníků na "mlynářský" trh, který si nepřál uvést své jméno. Podle něj teď záměry skupiny ani dopady na celý trh není možné odhadnout.

Šéf svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka zásadní změny nečeká, byť připouští, že větší vyjednávací síla Agrofertu může dopadnout na menší prodejce. "Bylo to tak dlouho očekávané, že si myslím, že to ani na trh zásadní vliv mít nebude. Spíše ho teď mění rozpékání pečiva, které se děje ve stále menších prodejnách," vysvětluje Juračka.

Podle něj navíc zmrazené polotovary už nedodávají ani přímo pekárenské skupiny, ale obchody je kupují od distributorů, a zboží tak pochází třeba z Polska. Jím zastupovaný Coop nakupuje například od firmy Nowaco.

Svaz pekařů fúzi vítá, pomůže v jednání s řetězci

"Vzniká lídr trhu a největší výrobce, který bude mít zhruba třetinu trhu," komentoval zprávu předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal. Nový subjekt podle něj bude v Česku zahrnovat 25 pekáren. "Svaz vítá, že vzniká jasný lídr pekařského trhu," dodal s tím, že spojená pekárenská firma posílí vyjednávací pozici vůči obchodním řetězcům.

Možný dopad fúze na spotřebitelské ceny pečiva nechtěl šéf pekařského svazu blíže komentovat. Pekaři zdražili zhruba o patnáct procent letos na jaře chléb a o pětinu rohlíky. Nárůst cen zdůvodňovali předchozím skokovým zdražením pšenice a stálým stoupáním nákladů na energie. Obchodníci zase naznačovali, že mohlo jít o dohodu mezi největšími hráči.

Tlak i na velké řetězce se v případě povolení spojení UB a Agrofertu každopádně zvýší. United Bakeries je hlavní pekárenská skupina v regionu střední Evropy a vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Její tržby předloni klesly meziročně o 16 procent na 4,02 miliardy korun. Penam ze skupiny Agrofert byl dosud na trhu dvojkou.