Babiš se posílil u buddhistů, Vietnamce pak školil z evidence tržeb

  • 112
Pražská tržnice Sapa je plná kontrastů. Vedle oprýskaných dodávek parkují nablýskané mercedesy, vietnamští překupníci se v ulicích mísí s manažery v kravatách. Do toho v neděli ráno zastavily v tržnici vládní limuzíny. Z jedné vystoupil Andrej Babiš. Vietnamcům přijel vysvětlovat elektronickou evidenci tržeb.

„Jsem poprvé v Sapě a už jsem tu zažil spoustu věcí,“ odlehčil ministr financí úvod netradiční nedělní konference v tržnici, přezdívané Malá Hanoj. Stihl toho prý hodně. Nechal se zde podle svých slov „levně a rychle ostříhat“, navštívil buddhistický chrám. A líčil, jak je nadšený pozitivní energií této cizinecké komunity v Česku.

Pak se ještě jednou omluvil za své neobratné výroky z loňska. Vietnamce totiž před více než rokem osočil, že neplatí daně. „Byl jsem pod vlivem nějakých e-mailů,“ vysvětlil (čtěte Nejsme neplatiči, chtějí Vietnamci omluvu po Babišovi).

Babiš a jeho tým úředníků včetně náměstkyně pro daně a cla Aleny Schillerové přijeli do Sapy šířit osvětu kolem elektronické evidence tržeb. Mnoho vietnamských podnikatelů totiž spadá do skupiny těch, kteří si on-line sledování tržeb vyzkouší jako první. V Česku žije na 60 tisíc Vietnamců, třetina z nich podniká, a to často v oboru stravovacích a ubytovacích služeb nebo maloobchodu a velkoobchodu. Zákonné povinnosti pro tyto skupiny začnou platit od 1. prosince 2016, resp. od 1. března 2017.

Do sálu poblíž restaurace Hoang Thanh se sjely stovky podnikatelů z různých koutů ČR. Ženy podnikatelky byly vidět zřídka, zato dorazilo překvapivě hodně velmi mladých podnikatelů. Generaci trhovců, kteří neumějí česky, postupně střídají mladší.

Vietnamští podnikatelé jako by se drželi svého zvyku moc na sebe na akci neupozorňovat. I ti nejvíce nespokojení drželi své emoce na uzdě. A pokud měli nějaké otázky, podobaly se těm, které trápí české podnikatele. Co když vypadne internet? Jaké nám hrozí sankce? Kde se máme registrovat?

„Provozuji restaurace. Zaměstnávám výčepního a číšníka. Za den vytočíme až 800 piv. Ale můj zaměstnanec nebude moci celý den dohlížet, aby s vámi komunikoval. Nemůže pro mě pracovat, nebude mít čas na hosty,“ rozmrzele gestikuloval jeden z Vietnamců. Jiří Fridrich, který má na starosti IT kolem evidence tržeb, ho ujišťoval, že v praxi systém odesílající specifické kódy na účtenky reaguje do jedné sekundy.

Drží byznys v regionech

„Prodávám boty. Daleko, Strakonice,“ přikývl asi pětačtyřicetiletý Vietnamec neobratnou češtinou na dotaz, zda nápor EET zvládne. Hodně lidí v sále si informace nechalo tlumočit. Někteří mladí ale hovořili skvělou češtinou. „Lidé, kteří sem přišli v první generaci, často vystudovali jen střední školu. Často v rámci pracovní pomoci přišli a začali podnikat. Mladší generace jim teď pomáhá,“ popsal Nguyen Manh Tung ze Svazu vietnamských studentů a mládeže v ČR.

Podle něj hodně obchodů v tržnici Sapa, kde sídlí asi 7 tisíc vietnamských podnikatelů, už má nové pokladní technologie se systémem v češtině, angličtině a vietnamštině a vydávají elektronické účtenky s DPH i bez. Vyjádřil naději, že elektronickou evidenci zvládnou stejně jako Češi „Velká většina vietnamských podnikatelů má internet, tablety a mobily a fungují na Facebooku.“

Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček vyzdvihl zejména podnikatelský elán nejpočetnější tuzemské menšiny v regionech. „Vietnamská komunita je zásadně důležitá. Nejen proto, že jste šikovní a učenliví obchodníci, ale hlavně proto, že působíte i v regionu. Ne všichni za městem jsou ochotni nakupovat v hypermarketech. Starší lidé vás potřebují,“ řekl.

Myslí si to také předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Podle něho se na Vietnamce dlouho zapomínalo a myslí se na ně teprve s EET.

Andrej Babiš prohlásil, že si jako svůj úkol odnáší prosadit přímé letecké spojení České republiky s Vietnamem. „Dozvěděl jsem se, že nemáme přímé letecké spojení. Hned zavolám šéfa Aeroholdingu a začneme na tom pracovat,“ slíbil. „O to já se snažím už deset let, bylo by to vynikající, teď létají přes Paříž nebo Frankfurt a je to asi o tři hodiny delší,“ reagoval Winter.