Babiš navrhl výjimky z evidence tržeb. Lidovci jsou pro, Sobotku rozčílil

  • 1623
Změnit prakticky na poslední chvíli zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) se rozhodl ministr financí Andrej Babiš. Navrhl vyjmout z EET fyzické osoby, které budou mít daň stanovenou paušálem a výše jejich příjmů bude menší než 250 tisíc ročně, a vyjmout chce také e-shopy. Zatímco koaliční lidovci to označili za krok správným směrem, premiéra Bohuslava Sobotku Babiš rozčílil.

„Daňový plátce může požádat finanční správu o daňový paušál, to znamená, že si dopředu dohodne daň, a v tom případě má jiný režim, nemusí mít účetnictví, nemusí dávat daňové přiznání. Daň si domluví,“ vysvětlil ministr financí a šéf hnutí ANO, koho by se výjimka týkala.

Se změnou přišel Babiš na středeční jednání vládní koalice. A podle Sobotky vytáhl návrh týkající se fyzických osob až úplně na poslední chvíli. Podivil se také nad tím, že výjimka pro e-shopy nenapadla nikoho na financích dříve. U e-shopů ale premiér problém nevidí.

„Musím říci, že jsme byli velmi překvapeni. Zarazila nás metoda práce ministerstva financí, protože za sedm dnů má být zákon spuštěn,“ řekl Sobotka. „Mám pocit, že trošku na ministerstvu financí vypuká panika. Nejsem si jist, jestli je to poslední návrh, který přichází ze strany ministerstva financí,“ uvedl premiér.

23.listopadu 2016 v 19:11, příspěvek archivován: 23.listopadu 2016 v 20:14

Strašná metoda práce min.financí Babiše. 7dní před startem EET přinese na koaliční radu další změny.Opravdu mají poplatníci tohle zapotřebí?

Babiš návrh hájí. „Dospíváme k názoru, že někteří, kteří nemají pravidelnou podnikatelskou činnost, kteří jen občas, nebo nepravidelně podnikají, nebo mají malé tržby, ti nejmenší by měli možnost požádat o paušální daň. Na základě výkazu podnikání do 250 tisíc ročně by si domluvili s námi daň a na základě toho by nemuseli evidovat. To nás učí život,“ uvedl ministr financí. Negativní reakce ČSSD ho překvapila.

Neuklidnilo mě to, spíše rozčílilo, řekl předseda vlády

Premiér uvedl, že návrh na rozšíření okruhu osob vyňatých ze zákona pokládá za velmi zvláštní. „Vidím problém zejména z hlediska nerovnosti, ve chvíli, kdy ten příjem překročíte o tisíc korun, bude povinnost EET vést, a já se obávám, že bude velmi složité vysvětlit tomu, kdo má příjem 260 tisíc, že má povinnost evidenci vést, zatímco ten, kdo má příjem do 250 tisíc, nikoli,“ řekl Sobotka.

„Mě to úplně neuklidnilo, spíše mě to rozčílilo,“ popsal předseda vlády své pocity z Babiše. Dodal, že je teď osobně velmi nejistý, jak celý projekt evidence tržeb bude od prosince fungovat.

První místopředseda lidovců Marian Jurečka naopak návrhy Babiše uvítal. „Musím říci, že jsem poměrně rád, že argumenty, které my říkáme poslední více než rok, konečně na ministerstvu financí pochopili. Za nás, za KDU-ČSL říkám, že ten návrh jde správným směrem, my to kvitujeme,“ řekl Jurečka. Požádal kolegy z ČSSD, aby zklidnili emoce. A předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola tweetoval, že „nervnější“ koaliční radu ještě nezažil a později napsal, že ho svým přístupem zklamal premiér Sobotka.

23.listopadu 2016 v 18:53, příspěvek archivován: 23.listopadu 2016 v 21:37

Dlouhodobě stojím za premiérem a vážím si jeho prace,klidu.O to víc mě mrzi,ze dnes byl s polit.profesionalitou na stiru vic on než Babis.

Ministerstvo financí svým návrhem týkajícím se fyzických osob s paušální daní reaguje podle papíru o velikosti A4, který dal Babiš koaličním partnerům, na ohlas ze strany malých podnikatelů, kteří podle šéfa ANO po avizovaném zatraktivnění institutu paušální daně o tento způsob danění projevili zájem.

Institut paušální daně dosud využívalo méně než 40 subjektů, po odstranění legislativních bariér a vytvoření návodu a metodiky, jak si o tuto možnost zažádat, očekává ministerstvo financí mnohonásobně vyšší zájem.

Výjimku mají dostat také e-shopy, navrhl šéf ANO

Zákon o elektronické evidenci tržeb začne platit už 1. prosince a bude se v první fázi týkat restaurací a hotelů. I druhou změnu, týkající se e-shopů, chce Babiš navrhnout a prosadit v rámci daňového balíčku, který je ve Sněmovně. „Je to revoluční zákon, který tady nikdy nebyl. Taky jsme netušili, kolik druhů podnikání tady máme,“ prohlásil doslova ministr financí.

„Pokud platíte z domu a platíte kartou, tak e-shopy se nemusí evidovat, tam je elektronická stopa,“ řekl Babiš. Chce počkat, až opadnou vášně ČSSD, a potom by se podle něj koalice na změnách mohla domluvit. Nechtěl zatím řešit, zda zkusí změny prosadit s lidovci a za pomoci ODS a TOP 09.

Opoziční pravicové strany napadly zákon o Ústavního soudu a chtějí, aby ho zrušil. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura počínání Babiše označil za „chaos“ a důkaz toho, že nejlepší je zrušit elektronickou evidenci tržeb hned a pro všechny.

23.listopadu 2016 v 18:41, příspěvek archivován: 23.listopadu 2016 v 21:03

Chaos pokračuje. A.Babiš navrhuje osm dní před začátkem EET další výjimky. Sám tak dokazuje, že EET je nejlepší zrušit. Hned a pro všechny.

Podle šéfa společnosti Shoptet Miroslava Uďana návrh ministra financí neznamená úplné vyjmutí z povinnosti elektronické evidence tržeb. Pokud by návrh prošel, tak podle něj budou e-shopy stále muset evidovat hotovostní platby. „Jedná se tu přibližně o třetině plateb. Všechny e-shopy, které umožňují osobní převzetí včetně hotovostní platby, musí i nadále s EET počítat. Nicméně rozhodnutí, že by on-line platby byly vyjmuty, vítáme,“ uvedl.