Prezident by výrazně přitvrdil oproti návrhu ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem při postupu proti nabytému majetku nejasného původu. Lidé z financí by majetek dodatečně zdanili, Zeman je pro zabavení nelegálně získaného majetku

Prezident by výrazně přitvrdil oproti návrhu ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem při postupu proti nabytému majetku nejasného původu. Lidé z financí by majetek dodatečně zdanili, Zeman je pro zabavení nelegálně získaného majetku | foto: Michal Šula, MAFRA

Babišův úřad chce majetek nejasného původu zdanit, Zeman by ho zabavil

  • 146
Ministerstvo financí chce posílit roli finanční správy v chystaném prokazování původu majetku v hodnotě nad 10 milionů korun. Plánovaný zákon má umožnit zdanění majetku v případě, kdy jeho vlastník řádně nedoloží jeho původ. Prezidentu Miloši Zemanovi se to ale zdá málo. Místo zdaňování by nelegální majetek zabavil.

„Majetek, jehož hodnota neodpovídá příjmům, bude podroben zdanění, pokud poplatník nevysvětlí původ příjmů a především jejich zdanění,“ uvedla v pátek náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Jde tedy podle ní o zdanění nepřiznaných příjmů a ne o odčerpání nelegálního majetku.

Prezident Zeman má jinou představu, výrazně by přitvrdil oproti návrhu Babišova ministerstva. „Jsem pro co nejtvrdší postih, to znamená zabavení nelegálně získaného majetku, nikoli jeho pouhé prohibitivní zdanění, ale počkám si, až uvidím konečnou verzi tohoto návrhu zákona,“ řekl prezident.

Majetková přiznání jsou dlouhodobou prioritou prezidenta, chtěl je už jako premiér a nejsilnější vládní strana ČSSD je prosadila i do koaliční smlouvy. Dá se proto čekat, že se o návrhu úřadu vedeného šéfem ANO Andrejem Babišem ještě v koalici povede diskuse a není vyloučené, že ČSSD bude chtít zákon přitvrdit.

U zjišťování původu majetku se mají podle ministerstva financí hlavně zvýšit pravomoci finanční správy. Ta by měla mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním.

U příjmů, které zjevně zdaněny nebyly, kromě vyměření daně finanční správa uplatní razantní sankce. Pokud poplatník na vyzvání neprokáže původ svých příjmů a daň bude tvořit více než dva miliony Kč, doměří se podle „zvláštních“ pomůcek. „Správce daně odhadne výši příjmů poplatníka na základě porovnání s nárůstem jeho majetku. Současně se stanovením daně předepíše penále ve výši až sto procent,“ stojí v tiskové zprávě.

„Častou výmluvou poplatníků bylo, že majetek získali před mnoha lety, například darem od babičky, a že tedy daň za dané období již nelze doměřit,“ říká Simona Hornochová. „Nyní bude posílena pravomoc správce daně požadovat prokázání takového tvrzení,“ uzavřela náměstkyně ministra financí. Pokud poplatník své tvrzení nedoloží, uplatní se fikce nabytí tohoto majetku v posledním zdaňovacím období.

Pokud neevidovaný majetek bude vyšší než ministerstvem navrhovaných deset milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě majetek zdaní. Náměstkyně Hornochová o tom informovala na  tiskové konferenci. Zároveň zdůraznila, že nejde o žádnou novou plošnou povinnost pro občany a že se nejedná o majetkové přiznání.

Nový zákon by měl platit o roku 2016. Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku. Ministr financí Andrej Babiš upozornil, že jde zatím jen o návrh, který ještě projedná koaliční rada a následně vláda.

,