(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Isifa

České bagety míří na Blízký východ, vepřové v nich nebude

  • 76
Největší výrobce balených baget v Česku, společnost Crocodille, míří na Blízký východ. Firma s miliardovým obratem, které patří i restaurace Bageterie Boulevard, chce ještě letos rozjet prodeje v Egyptě. Následovat možná budou Spojené arabské emiráty či Saúdská Arábie, uvedl v rozhovoru pro MF DNES majitel Crocodillu Petr Cichoň.

Mezi zbrojaře a těžkotonážní průmyslníky, kteří doprovázeli ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na nedávných cestách po Egyptě a Ománu, jakoby příliš nezapadal. Nejen tím, že místo pistolí vyrábí sendviče, ale také svým vzhledem.

Nenápadný podnikatel Petr Cichoň, jediný majitel skupiny Crocodille, si zakládá na spisovné mluvě, vystupuje umírněně až tiše. A zatímco mnozí halasně diskutují, on si mnohdy raději čte knihu v ústraní. Přesto má na trhy Blízkého východu našlápnuto více než většina tuzemských zbrojařů.

Zejména Egypt s 90 miliony obyvateli se jeví jako hodně přitažlivý cíl.

„Připravujeme zde spolupráci s jedním z hlavních distributorů chlazeného zboží. Pro tyto trhy máme vytvořenou speciální řadu výrobků, které mají charakter mraženého polotovaru, jenž se následně v místě dokončí a zákazníkovi se pak dodává produkt chlazený. Díky této technologii dokážeme logisticky uspokojit distributory operující na velkém území,“ vysvětluje Cichoň během ministerské návštěvy Káhiry.

Egyptský trh hodnotí velmi pozitivně. „Trh balených sendvičů je zde překvapivě rozvinutý. A ještě překvapivější pro mne byla místní cenová úroveň, která je podstatně vyšší než ve střední Evropě,“ dodává.

Jednání s egyptským partnerem jsou prý už v pokročilé fázi a už letos by se bagety Crocodille v Egyptě měly začít prodávat. „Záleží na průběhu jednání s místním partnerem, ale doufáme, že již v druhé polovině tohoto roku. To znamená, pokud nás nezastaví místní specifika schvalovacího procesu pro dovoz potravinářského zboží,“ naznačuje možné obtíže.

Místním strávníkům chce nabízet bagety až na dílčí výjimky s prakticky totožnou recepturou jako v Česku. „Náplně jednotlivých sendvičů vychází z našich standardních receptur, které máme pro jiné evropské trhy s výjimkou surovin, které se nedají použít pro prodej v arabském regionu. Zde existuje poměrně striktní vymezení, kdy je obecně zcela neakceptovatelné použití vepřového masa a z něho vycházejících ingrediencí,“ dodává.

V Egyptě se podle něj ročně prodá až sto milionů kusů balených baget a sendvičů. Otázku, jak velký podíl by rád obsadil, zatím nechává bez odpovědi. „Myslím si, že vybrané severoafrické trhy a Blízký východ by v dohledné době mohly představovat až 20 procent našich tržeb,“ vypočítává. Jeho skupina v loňském roce utržila přes 1,2 miliardy korun, přičemž asi 40 procent připadalo na zahraniční trhy.

Bagety pro celý arabský svět

Velké šance Cichoň vidí i jinde v regionu. „Zatím se zaměřujeme na Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii. Pochopitelně velmi zajímavý je právě Egypt díky víc než devadesátimilionové populaci a také rychle se rozvíjející Maroko s 33­ miliony lidí,“ nastiňuje svoje blízkovýchodní plány Cichoň.

Ale ne všude jde jen o prodej balených baget. V některých zemích se jeví jako vhodnější start pomocí stylových restaurací s rychlým občerstvením Bageterie Boulevard. Část z nich Cichoň rozvíjí vlastními silami, většinu poskytuje partnerům ve formě franšízy. „V Emirátech začínáme v těchto dnech s Bageterií Boulevard, první restaurace se otevře již tento měsíc na Jumeirah Beach v Dubaji. A brzy pravděpodobně přidáme také sendviče balené,“ říká Cichoň.

Naopak do Egypta se Bageterie Boulevard prý příliš nehodí, a proto s ní zde nepočítá. „Jde o opravdu náročný trh, který vyžaduje silného a kompetentního partnera, který musí mít dostatečně rozvinutou infrastrukturu a zázemí, aby byl schopen takový koncept zvládnout,“ vysvětluje.

Společnost Crocodille vyrábí především v Česku, hlavní výrobní komplex má v Žiželicích nad Cidlinou na Kolínsku. Další velký závod je v Německu nedaleko Berlína. V brzké době chce Cichoň také získat továrnu ve Španělsku. O vlastní továrně na Blízkém východě zatím neuvažuje.