Bagety jely chladicím vozem

  • 2
Bagety patří k rizikovému lahůdkářskému zboží, a je proto velmi důležité, aby byly po celou dobu, než se dostanou od výrobce k zákazníkovi, uloženy při nízké teplotě, tedy zhruba kolem 6 stupňů Celsia.

Bagety patří k rizikovému lahůdkářskému zboží, a je proto velmi důležité, aby byly po celou dobu, než se dostanou od výrobce k zákazníkovi, uloženy při nízké teplotě, tedy zhruba kolem 6 stupňů Celsia. I na to se zaměřil test čtrnácti baget, které měly v názvu "šunková" nebo ji alespoň jako šunkovou v obchodě nabídli. Bagety jsme nakupovali na dálnici z Prahy do Brna u benzinových pump a v obou městech pak na vlakových a autobusových nádražích. Jedna z baget pocházela z automatu v pražské redakci MF DNES. Okamžitě po zaplacení jsme do jedné (od každé jsme kupovali sedm kusů) zapíchli digitální teploměr, abychom změřili teplotu uvnitř bagety. Chladicím vozem s vnitřní teplotou, která nestoupla nad 5 stupňů Celsia, jsme je pak převezli do mikrobiologické laboratoře Státního veterinárního ústavu v Praze, kde je podrobili analýzám. Druhou částí testu byla degustace, při níž deset odborníků (veterinář, hygienik, inspektor, mikrobiolog, šéfkuchař, kvalitář rychlého občerstvení, novinářka věnující se gastronomii...) posuzovalo chuť, vhodnost složení i použitých obalů.

Výhrady degustátorů

Degustátoři ochutnávali naslepo. Znali jen název a základní suroviny - věděli například, že v bagetě má být šunkový salám, a nikoliv šunka.

dresinky - chuť bagety zkresluje dresink, často je ho moc, někdy je příliš výrazný
zelenina - nevhodná je kombinace čerstvé a sterilované zeleniny, nehodí se listový salát (rychle vadne), lepší je salát ledový
kombinace - nehodí se kombinace šunky a trvanlivého salámu
obal - potravinářská fólie je nevhodná

Doporučení

* nikdy nekupujte bagety volně ležící na pultě
* sledujte datum spotřeby
* teploměr v chladicím pultu by měl ukazovat do +6 °C
* bagety se lépe uchovávají v uzavřeném než otevřeném chladicím pultu