Eduard Janota na konferenci

Eduard Janota na konferenci | foto: Michal Šula, MF DNES

Balíčkem to nekončí, upozornil Janota na konferenci o krizi

  • 543
Úsporný a daňový balíček, který ve čtvrtek projedná Sněmovna, se stal ústředním tématem ekonomické konference Zlatá koruna. Bývalý premiér Miloš Zeman politikům vzkázal, aby do jeho obsahu už raději "nekecali". Ministr financí Eduard Janota varoval, že jeho balíček není zdaleka posledním opatřením k vyléčení churavých veřejných financí.

"Tohle není konec. Musí přijít další řešení standardní vlády, která bude muset přitvrdit. Je to maximum možného," komentoval Janota svůj návrh na řešení rozpočtové tísně. Upozornil také, že pokud nebude vůle ořezat výraznějším způsobem sociální dávky, budou se Češi muset připravit na zvyšování daní.

Janota se schválením balíčku spojuje svou budoucnost ve Fischerově úřednické vládě. Bez úspor prý nemůže a ani nechce být ministrem, protože rozpočet s deficitem 230 miliard je pro něj nepřijatelný. "Pod takový rozpočet se nepodepíšu, to raději nebudu ministrem financí," řekl Janota.

Veřejný dluh letos dosáhne rekordní částky 1,2 bilionu korun. Pokud se veřejné finance nebudou držet na uzdě, za čtyři roky se podle Janoty dluh zvýší na úroveň dvou bilionů korun.

ČSSD dnes naznačila, že míní do balíčku zasahovat. Na to okamžitě reagoval další z řečníků, předseda ODS Mirek Topolánek. "Pokud ČSSD z balíčku udělá trhací kalendář, my se na takovém atentátu na Českou republiku podílet nebudeme," uvedl Topolánek, podle kterého je Janotův balíček první kotvou české ekonomiky.

Podle Topolánka je krize dobrou příležitostí pro ty, kdo mají peníze. "Na druhé straně je ovšem krize šancí pro populisty a demagogy, kteří bazírují na strachu firem a lidí," říká Topolánek.

Mirek Topolánek na konferenci

Topolánek: Nejhorší jsou zásahy politiků

Nejhorším důsledkem krize je podle něj návrat politiky do ekonomiky. "Ta nemůže pomoci, ale uškodit," míní Topolánek.

Účastníky konference pobavilo vystoupení bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, který svou řeč tradičně prokládal vtipnými poznámkami. Největší potlesk sklidil, když odcitoval prohlášení bývalého premiéra Miloše Zemana, že "vlastenec kouří, pije a umírá na hranici důchodového věku".

V nadsázce tak připomněl, jak důležité jsou pro stát příjmy ze spotřební daně (tou se mimo jiné daní cigarety a alkohol a Janota navrhuje její zvýšení, pozn. red.) a naopak dlouhodobé problémy důchodového systému.

"Lidský věk se prodlužuje a díky pokroku vědy stoupají léčebné i diagnostické metody. Nejnákladnější jsou právě v posledních letech. Osmdesát procent nákladů na své zdraví spotřebuje člověk v posledních 15 letech svého žití," řekl Miroslav Kalousek s tím, že je nutné více spoluúčasti v důchodovém i zdravotním systému. Populisté tohle podle něj svým voličům neříkají.

Miloš Zeman na konferenci

Zeman k politikům: Do balíčku nekecejte

Pozornost vzbudilo i vystoupení bývalého premiéra a šéfa ČSSD Miloše Zemana, který se opřel do ekonomů, politiků a novinářů.

Ekonomové podle něj nebyli schopni krizi předpovědět a novináři její průběh špatně interpretují. Politici podle Zemana ekonomii nerozumí a současný schodek státního rozpočtu je výsledek jejich populismu.

"Poprosil bych proto všechny parlamentní strany, aby do Janotova balíčku nekecaly, protože to je jediná služba, kterou mohou svým občanům ještě poskytnout," uvedl.

Zástupci sociální demokracie včetně Jiřího Paroubka účast na konferenci odmítli. Spekuluje se o tom, že se chtěli vyhnout konfrontaci s Milošem Zemanem. - čtěte Paroubek nepřijde na debatu o krizi

Švejnar: Panika je za námi

Po přestávce se před řečnický pultík postavil ekonom Jan Švejnar, který se mimo jiné věnoval otázce, v jaké fázi je nyní finanční krize. Podle Švejnara už se podařilo ukončit takzvanou fázi paniky, která se projevovala nervozitou a obavami na trzích.

"Nyní jsme ve fázi, kterou bych nazval přežívací. Řada firem už se přizpůsobila situaci, teď by ale potřebovaly začít růst," uvedl Švejnar. Pokud se firmy v dohledné době nezmátoří, přijde podle Švejnara další vlna propuštění.

Švejnar prezentoval několik modelů či možných vývojů krize. Rychlý růst je podle něj prakticky vyloučen, nejpravděpodobnějším scénářem je, že krize bude dlouhodobá a bude se zmítat na současném dně.

Česká cesta z krize vede podle ekonoma přes využívání mechanismů Unie, vyvarování se protekcionismu a nastolení stabilní politické scény. "Úsporný balíček je rozumným a kompromisním východiskem," uvedl Švejnar s tím, že země však potřebuje také střednědobý a dlouhodobý plán.

, , ,