Balonové létání

Čtyři až pět tisíc korun bude potřebovat každý, kdo si chce prohlédnout krajinu z koše balonu při vyhlídkovém letu. V ceně hodinového letu je obvykle i úrazové pojištění a pojistka na způsobenou škodu. "Každý účastník má úrazové pojištění na 850 000 korun," říká majitel společnosti Stifter Baloons Jan Smrčka.

Letová sezona trvá obvykle od května do října, balony mohou odstartovat v případě příznivých podmínek i v zimě. "Zdravotní ani věkové omezení nestanovujeme, je na posouzení zájemců, zda si troufnou letět, myslím ale, že to má cenu pro děti až tak od deseti let. Životní sen si ale s námi splnil i pětadevadesátiletý pán," vzpomíná Jan Smrčka.

Kdo létání v balonu propadne a chce se ho naučit řídit, musí počítat s dalšími výdaji. Pilotní průkaz lze získat po nalétání 16 hodin s instruktorem a absolvování 40 hodin teoretické průpravy. Celý kurs přijde zhruba na 100 000 korun.

Zájemci musí absolvovat také zdravotní prohlídku. Vedle praktické zkoušky, která následuje po odlétání potřebných hodin, je k získání pilotního oprávnění potřeba složit ještě řadu teoretických zkoušek - například z letecké meteorologie a navigace.

Jedna letová hodina stojí na pronajatém balonu 16 000 až 20 000 korun. Vzduchoplavec, který se nespokojí s pronajatým balonem a chce si pořídit vlastní, musí počítat s vydáním v rozmezí 700 000 až milion a půl korun. "Je ale potřeba mít k dispozici také silnější vůz, který dopraví balon na místo odletu," upozorňuje Jan Smrčka.

Náklady na pořízení balonu se mohou jeho majiteli vrátit, pokud ho využije k reklamním účelům. Za jeden reklamní let si totiž může účtovat dvacet až třicet tisíc korun.

Kolik korun vás bude stát:

vyhlídkový let balonem: 3000 až 5000
pronájem balonu na hodinu: 15 000 až 20 000
získání pilotního průkazu: od 100 000
nový balon se všemi přístroji: 700 000 až 1 500 000
jednorázové pojištění letu balonem (Česká pojišťovna): 129 korun