Vyrobit balon s logem MTV by pro firmu nebyl problém, už udělala i katedrálu.

Vyrobit balon s logem MTV by pro firmu nebyl problém, už udělala i katedrálu. | foto: Corbis, Profimedia.cz

Balony z Brna brázdí celý svět

  • 8
Jen v málokteré zemi Evropy nelétá horkovzdušný balon z dílny brněnské firmy Balóny Kubíček. "Snad jen na Islandu, v Norsku a v Andoře," vypočítá své chybějící zákazníky obchodní ředitel Michael Suchý. Největší odbyt má naopak v německy mluvících zemích, zejména v samotném Německu.

Kořeny úspěšné firmy lze vystopovat hluboko v 80. letech. Skupina kolem Aleše Kubíčka, majitele dnešní firmy, v roce 1983 vyrábí první český horkovzdušný balon a o pár let později, v roce 1988 i první český pasažérský balon.

Dnes se firma Balóny Kubíček dere i na mimoevropský trh. "Například právě dokončujeme balon pro zákazníka z Nového Zélandu, který si pro něj zítra přijede přímo sem do továrny," ukazoval ve čtvrtek Suchý.

Prosadit se na novém trhu vůbec není snadné. "Není to tak, že stačí sehnat obchodní zastoupení, které by nám balony prodávalo v zahraničí. Je třeba také získat certifikaci kvality výrobce a výrobku podle parametrů dané země," říká Suchý. 

"Letectví je na celém světě přísně kontrolovanou aktivitou a žádný stát si nenechá na svém území lítat cokoli," dodává. Nejnovější certifikace získala jeho firma pro Jihoafrickou republiku a Nový Zéland.

Podle počtu vyrobených balonů figuruje firma od loňska na třetím místě mezi největšími výrobci na zeměkouli. Na vydobytí takové pozice stačí "maličkost": vyrobit - jako Balóny Kubíček loni - 65 balonů za rok.

Podle odhadu Michaela Suchého se firmě letos podaří toto číslo překonat. "Mohli bychom se těsně přiblížit ke stovce vyrobených kusů," říká obchodní ředitel.

Za těmito úspěchy stojí relativně malý tým lidí. "V současnosti má firma třicet zaměstnanců," vypočítal Radim Poláček, výkonný ředitel firmy.

Vyrobil i létající katedrálu
Balóny Kubíček se kromě výroby klasických balonů zabývají také tvorbou balonů zvláštních tvarů. Mezi nimi zcela jistě drží primát létající barokní katedrála ze St. Gallenu, kterou u Kubíčka vyrobili před čtyřmi lety. Švýcarský stejnojmenný kanton si ji nechal vyrobit u příležitosti 200. výročí své existence.

"U téhle zakázky nás překvapilo to, s čím vším jsou schopni lidé přijít, a pak také to, že se nám ji skutečně podařilo vyrobit a ona lítala," vzpomíná Suchý. Jenom výkresová dokumentace od architektů podle něj vážila dva kilogramy. Zážitkem pro Suchého bylo i to, že tento klenot sám testoval ve vzduchu.

"První pocit úlevy nastal, když jsme balon poprvé naplnili vzduchem a zjistili, že balon vypadá tak, jak vypadat má. Podruhé se mi ulevilo v okamžiku, kdy se prokázalo, že je katedrála opravdu schopna letu," doplnil Poláček.

Létající katedrála ovšem nebyla posledním balonem zvláštních tvarů. "Letos jsme pro jednu německou čokoládovnu vyrobili balon ve tvaru medvídka, který přelívá kyblík mléka do mlékařské konve," popisuje Suchý.

Balóny Kubíček mají vskutku kuriózní zákazníky. "Služeb naší firmy využil také jeden Rakušan, původem z Bulharska. Nechal si vyrobit jednomístný balon a už se s ním proletěl například nad vodopády v Brazílii, severním i jižním pólem nebo nad Čínskou zdí," říká Suchý.

,