Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: unu

Banka HSBC omezuje aktivity v Česku. Ruší účty běžným klientům

  • 23
Česká pobočka jedné z největších finančních institucí na světě, britské banky HSBC, už nebude poskytovat služby pro běžné klienty. Ti si musejí do dvou měsíců převést peníze do jiné banky. HSBC se chce nyní zaměřit na firemní klientelu a investiční bankovnictví. V tuzemsku má několik tisíc klientů.

"Po strategickém zhodnocení našeho působení jsme se rozhodli soustředit své zdroje v České republice pouze na firemní bankovnictví. V této oblasti je naše přidaná hodnota vyšší než u místních bank, obzvláště pak v oblasti podpory mezinárodního obchodu," uvedl šéf české pobočky HSBC Arjan van den Berkmortel.

Pracovník klientské linky iDNES.cz potvrdil, že služba se pro banku ukázala jako nevýhodná. Bance tak zůstane divize korporátního bankovnictví, ve které obsluhuje přední české firmy.

Účty pro bohaté

Banka HSBC v Česku loví bohaté klienty, účet si nemůže dovolit každý. Podmínkou založení konta osobního bankovnictví Premier je složení částky jeden milion korun do půl roku od podepsání smlouvy. Klient má k dispozici například bezplatné výběry z bankomatů po celém světě nebo poradenství v oblasti investičního bankovnictví od expertů i Česku i zahraničí. Za vedení účtu se neplatí. Banka na českém trhu působí od roku 1997.

HSBC

Banka obsluhuje v deseti zemích světa kolem 135 milionů klientů. V Česku, kde loni prodělala 386 milionů korun, jich má řádově tisíce.

HSBC patří mezi největší světové banky počtem klientů i velikostí. Na českém trhu je však menším hráčem, má zde několik tisíc klientů. Loni spravovala v Česku majetek za 41 miliard korun a skončila ve ztrátě 386 milionů korun. Zaměstnává kolem 280 lidí.

Vzhledem k objemu jejich majetku by ale mohl být pro některé banky na českém trhu přechod klientů z HSBC vítaným soustem. "Zatím o tom nevím, myslím, že spíš žádnou akci pro jejich klienty mít nebudeme," řekla mluvčí České spořitelny Pavla Langová s tím, že se vedení poradí. Na bohatší klientelu se zaměřuje například i banka J&T, která poskytuje termínované vklady.

Počet svých klientů česká pobočka na dotaz redakce nekomentovala. Když ale vstupovala nedávno na hypoteční trh, tvrdila, že má za cíl zdvojnásobit počet klientů na půl milionu.

"Banka nikdy neměla záměr ukrajovat tradičním retailovým bankám v ČR. Tento koncept ovšem nepochybně narušila současná ekonomická krize a banka tak musela přehodnotit svoji strategii. Z hlediska své velikosti na českém trhu tedy můžeme banku zařadit na konec první desítky," říká analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Pozici banky zhoršila krize i dluhy Dubaje

Po vypuknutí finanční krize se sice HSBC vyhnula státnímu dohledu, teď ale výrazně šetří. Vedle restrukturalizace svých poboček prodává evropská sídla a jen ve Velké Británii chystá výpovědi pro téměř pět tisíc zaměstnanců.

HSBC navíc patří k nejpostiženějším bankám v dubajské krizi - vlastní dubajská aktiva v hodnotě 28,5 miliardy dolarů.

To vše se podepsalo na kondici banky. V první půlce letošního roku jí klesl zisk o polovinu na přibližně pět miliard dolarů, loni propustila v kvůli otřesům na burzách 1 100 zaměstnanců v divizích investičního bankovnictví.

"Finanční krize změnila na bankovním trhu mnohé, například to, že banky již nemohou do takové míry spoléhat na financování svých aktivit půjčkami na mezibankovních trzích. Jejich expanze na nových trzích tak do značné míry závisí na tom, jak je banka schopna získat vklady klientů. A jak se ukazuje, to může být v současné době problém," dodal Hatlapatka.

, ,