Čtvrť bankéřů v Londýně se brzy změní. | foto: Profimedia.cz

City opustí kvůli brexitu tisíce bankéřů, přesídlí do Paříže i Frankfurtu

  • 73
Na sedmdesát tisíc britských bankéřů a dalších pracovníků z finančního sektoru čeká zřejmě přemístění do jiných evropských zemí. Předpověděla to společnost TheCityUK ve studii o dopadech brexitu. Banky část svých pracovníků přesunou například do Německa, Francie či Irska. Brexit by měl nastat do dvou let, některé banky už ale před odchodem varovaly nebo s přeskupováním sil začaly.

Na čtyři tisíce lidí hodlá přesunout (zatím neznámo kam) investiční banka JP Morgan. Tisíc pět set bankéřů z Británie do německého Frankfurtu pošle banka UBS a dalších tisíc jich přemístí Goldman Sachs. HSBC přemístí tisíc lidí do Paříže a Barclays 150 lidí do irského Dublinu. Tisíc lidí také přesune do nejmenované destinace bankovní dům Morgan Stanley.

Přesun neoznámily například velké bankovní domy Deutsche Bank, Citigroup nebo Credit Suisse. Co do počtu bankéřů, kteří si budou zvykat na poměry jiné země, čekají největší škatulata zaměstnance banky JP Morgan. Ta ze svých šestnácti tisíc lidí, kteří ve Velké Británii pracují, přemístí celou čtvrtinu, upozornil Bloomberg.

Dopad brexitu v tomto sektoru může ekonomika Británie značně pocítit. Finanční sektor a na něj navázaná odvětví generují příjmy ve výši 240 miliard dolarů ročně (přes šest bilionů korun) a na velikosti ekonomiky britského království se odvětví podílí dvanácti procenty.

Britská premiérka Theresa Mayová překvapila v úterý prohlášením, že chce na 8. června vyhlásit předčasné volby. Mohla by tím posílit pozici konzervativců při vyjednávání o podmínkách odchodu z EU, ale zároveň se tím může podle analytiků ČSOB zvýšit hrozba takzvaného „tvrdého brexitu“. Ten by znamenal úplné odloučení od evropského trhu a volného pohybu osob a další zpřetrhání vzájemných vazeb s EU (více čtěte zde).

Na převzetí pozice evropského finančního centra si brousilo zuby i Polsko:

20. března 2017