Poptávka bank po zkušených lidech v oboru insolvenčního práva a krizového řízení výrazně rozhýbala trh s vrcholovými pracovníky. Ilustrační foto

Poptávka bank po zkušených lidech v oboru insolvenčního práva a krizového řízení výrazně rozhýbala trh s vrcholovými pracovníky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bankéřům se hromadí špatné úvěry. Loví proto rizikové manažery

  • 14
České banky zbrojí na horší časy. Hledají odborníky na problematické úvěry a insolventní firmy. Uvědomili si, že se na ně řítí vlna špatných úvěrů a předlužených firem i domácností, proti které nemohou nasadit vyškolené experty.

"Vymáhání posilujeme. Nabíráme experty na insolvenci i pracovníky, kteří upozorňují klienty, že jsou s prodlením ve splácení," říká Mário Drosc, člen představenstva a výkonný ředitel pro retailové bankovnictví Raiffeisenbank.

Podle lidí z oboru se takto chovají všechny tuzemské peněžní domy, oficiálně o tom však nerady mluví.

Podle šéfa jedné z bank, který si nepřál být jmenován, totiž podobná opatření mohou klienti i investoři vnímat velice citlivě, protože to pro ně může být signálem možných problémů banky.

"Je to záležitost všech bank na trhu. Chtějí odborníky na právo, vymáhání pohledávek, ale také lidi, kteří v bankách už dříve pracovali a řešili podobné problémy, jakým dnešní bankéři čelí. Těch je však omezený počet," říká hledač vrcholných šéfů Jan Bubeník.

Podle něj poptávka bank po zkušených lidech v oboru insolvenčního práva a krizového řízení výrazně rozhýbala trh s vrcholovými pracovníky.

Bubeník uvedl, že na několika kandidátech pro tuzemské banky nyní pracuje. Specializuje se přitom jen na nejvyšší šéfy na trhu – s odhadovanými platy od 200 tisíc měsíčně.

Takové kandidáty běžně shání i několik měsíců, ale nyní je zadání jiné – banky je chtějí hned. "Bankéřům ti lidé velmi chybějí. Když si v boomu mysleli, že bude voda hořet, tak se jejich týmy na vymáhání špatných úvěrů zmenšily. Teď jim chybějí lidé se zkušenostmi z 90. let a odborníci, kteří by opravdu dobře znali nový insolvenční zákon," potvrdil již dříve Václav Novák, spolumajitel firmy M. L. Moran, který se profiluje jako krizový manažer.

Hledáčky lovců manažerů proto pátrají po lidech, kteří prošli třeba státní Českou konsolidační agenturou (ČKA). Ta měla za úkol správu problematických aktiv českých bank a restrukturalizaci zadlužených firem.

Dalším nedostatkovým zbožím, které tuzemští bankéři oceňují, jsou i manažeři firem, které v minulosti musely projít drastickou očistnou kúrou. Žádaní jsou také krizoví manažeři z investičních společností či poradenských firem.

Na vymáhání pohledávek, což dnes banky řeší stále častěji, jsou nejvíce "loveni" zkušení právníci, odborníci z policejních škol či bývalí vyšetřovatelé. "Velký zájem agentur, které pro banky hledají lidi, mohu potvrdit. Často jim poskytujeme reference na bývalé kolegy z ČKA," říká Zdeněk Čáp, někdejší šéf agentury.

Ten v současnosti vlastní společnost Equity Solutions, která se právě krizovým řízením a poradenstvím zabývá. I on potvrzuje, že po jejich službách je ze strany bank nyní enormní poptávka.

,