Bankéřům se tresty zatím vyhýbají

  • 2
Libor Procházka, někdejší náměstek Investiční a Poštovní banky si už třetí týden pročítá svůj policejní spis. Vyšetřovatelé jeho případ už uzavřeli. Chystají se jej předat dál a dostat ho před soud. Procházka byl považován za mozek nepřehledných struktur v IPB, jejíž krach přijde české daňové poplatníky odhadem na sto miliard korun.

V českém bankovnictví v průběhu devadesátých let propukal jeden skandál za druhým a objemem nesplácených úvěrů byl rekordmanem v celém regionu jen za Bulharskem. Začalo to krachy malých bank v roce 1993 a postupně se na pokraji bankrotu ocitla i většina velkých polostátních bank. Nakonec jich většinu musel zachraňovat stát.

Po IPB se zatím druhý největší tunel v bankovnictví týkal Komerční banky v kauze obchodů s firmou B.C.L. Trading Rakušana Baraka Alona. Ale až na jedinou výjimku malé Realitbanky nebyl zatím nikdo ze zodpovědných manažerů za své činy potrestán.

Vyšetřovatelé zatím neustále vytahují na stůl nová trestní stíhání související s úvěrovými případy z 90. let. V pondělí policie oznámila, že po několika letech vyšetřování začala stíhat sedm vrcholných manažerů, kteří řídili mezi roky 1996 a 1998 Českou spořitelnu. Bývalé představenstvo je podezřelé, že způsobilo bance škodu za téměř miliardu korun. Policie stíhá také bývalé vedení Komerční banky.

Soudní procesy s bývalými šéfy zkrachovalých bank Moravia a Agrobanky stále běží. Na hlavu bankéřů padly desítky obvinění, zatím se však žádný z nich nedostal za mříže. Před dvěma lety se zdálo, že na lavici obžalovaných by se mohli dostat ti "velcí" lidé kteří řídili Komerční banku.

Za úvěrování podnikatele Baraka Alona, po kterém zůstala v bance osmimiliardová díra, začala policie stíhat celé představenstvo v čele s Janem Kollertem. Podle policie však vyšetřování tohoto případu v dohledné době neskončí. Několik výjimek, jako je sám Procházka, jeho bývalý ředitel Jiří Tesař nebo bývalý šéf dozorčí rady Moravia Banky Jiří Baron, pobylo pár měsíců ve vazbě.

V případě, že státní zástupce tentokrát pošle Procházku před soud, bude to první soudní proces s bankéřem z veliké banky. "Obviněný nás požádal o prodloužení doby, ve které se může seznámit se spisem. Příští týden bych spis mohl předat státnímu zástupci k vypracování obžaloby," říká vyšetřovatel Václav Láska.

Pokud bude státní zástupce s jeho závěry souhlasit, padne žaloba "velmi brzy." Trestného činu se měl Procházka dopustit v letech 1997 a 1999 operacemi, které poškodily Restituční investiční fond, spravovaný IPB. Hrozí mu až 8 let vězení.

Procházka tvrdí, že obvinění je nesmyslné. "Ze spisu je zřejmé, že nic neprokázali.
Mám dojem, že důkazy spíš hovoří o mé nevině. Ale nevím, jestli to v tomto státě bude stačit, měli by to zastavit," řekl.

Česká policie a justice zatím dotáhla do konce jediný případ Realitbanky. Její tři šéfové byli v roce 2000 odsouzeni za to, že uměle snižovali výše povinných minimálních rezerv, na jeden rok, vyvázli ovšem s podmínkou. 

Banky, jejichž šéfy stíhala policie

•  Investiční a Poštovní banka 
• Komerční banka 
• Česká spořitelna 
• Agrobanka 
• Moravia Banka 
• Banka Bohemia 
• Kreditní a průmyslová banka 
• Coop Banka 
• Universal Banka 
• První slezská banka 
• Skala 
• AB Banka