Bankovnímu socialismu odzvonilo

Prodejem Komerční banky dokončila sociálně demokratická vláda privatizaci bankovního sektoru a vedle tohoto závazku splnila i svůj slib, že bude podporovat různorodost zahraničních investorů.

Dokončením privatizace bank, jejichž vliv na podnikovou sféru je vzhledem k vysoké závislosti firem na úvěrech mimořádně velký, končí i éra "bankovního socialismu".

Zahraniční vlastníci jsou při řízení bank vedeni především jejich ziskovostí a na rozdíl od minulosti nemají sebemenší zájem půjčovat peníze předluženým firmám a půjčkami, jejichž návratnost by byla více než pochybná, pomáhat firmám odolávat jinak neodvratitelnému bankrotu.

Právě skutečnost, že banky pod kontrolou státu pomáhaly, ať dobrovolně či na zásah státních úředníků, držet při životě špatné firmy, stálo státní pokladnu několik stovek miliard.

Banky totiž ochotně a příliš dlouho půjčovaly firmám, od nichž peníze nikdy nedostaly zpět. Důvod, proč to státním úředníkům bylo příjemné, je jednoduchý. Reformu neprovázelo příliš bankrotů, nezaměstnanost se držela na uzdě a až na výjimky nemuseli politici čelit sociálním bouřím.

S dokončením privatizace končí kdysi okřídlené heslo, že splácet dluhy se nevyplácí.

Prodej Komerční banky má ovšem i další aspekty. Její koupí se francouzská Société Générale zařadila k bankám s největším vlivem na tuzemskou ekonomiku. Česká spořitelna je totiž pod kontrolou rakouské Erste Bank a ČSOB vlastní belgická finanční skupina KBC Bank.

Jako největší neúspěch tak může privatizaci Komerční banky považovat italská UniCredito, pro níž byla koupě třetí největší tuzemské banky jednou z posledních šancí, jak získat velký podíl na tuzemském finančním trhu.

Další neúspěšný uchazeč, německá HypoVereinsbank, totiž již v Česku silnou pozici má. Po dokončení fúze s Bank Austria Creditanstalt, jejíž součástí je i spojení tuzemských dceřiných společností, bude její pozice v Česku reprezentována bankou s bilanční sumou 160 miliard korun, což ji řadí hned za tři největší banky.

Vliv francouzského kapitálu však může posilovat i do budoucna, což může mít podle diplomatů pozitivní odezvu při jednáních Česka o vstupu do EU.

Jedním z nejvážnějších uchazečů o privatizaci ČEZ a společností distribuujících elektřinu je totiž francouzský gigant EDF. Jeho finančním poradcem pro privatizaci je přitom podle důvěryhodných informací právě Société Générale.

Francouzi však u bank a elektřiny nekončí. Mezi vážnými zájemci o privatizaci monopolního dovozce plynu je Gas de France. Pokud budou Francouzi u privatizace dalších klíčových firem stejně úspěšní jako v případě Komerční banky, budou mít pod kontrolou prakticky třetinu tuzemské ekonomiky.