Společnost Heavy Machinery Services se dříve jmenovala Legios. | foto: Marek Podhora, MAFRA, MAFRA

Miliardový bankrot vagonky Legios se zastavil, nemá o něm kdo rozhodnout

  • 8
Jedno z největších bankrotových řízení v zemi nemá více než čtyři měsíce platného soudce. A jmenování nového je v nedohlednu. Ozývají se už i názory, že paralyzování řízení je záměr. Že má situace cíleně nahrát dlužnické firmě, jež patří do vlivové sféry podnikatele Františka Savova.

Koncem letošního července vrchní soud rozhodl, že soudce Josef Šimek, který řídí insolvenční případ Heavy Machinery Services, dostal tuto kauzu přidělenou neoprávněně a nemá o ní rozhodovat. Nový soudce dodnes není jmenován. „Nemohu s tím nic dělat,“ tvrdí předseda českobudějovického krajského soudu Milan Tripes.

Pro věřitele, jimž vagonka, známější spíš pod starším názvem Legios, dluží dohromady přes tři miliardy korun, je to problém. Jsou bezmocní, jejich zájem nikdo nehlídá.

Průtahy a čekání

  • V březnu 2014 soud vyhlásil úpadek Legiosu.
  • Případ převzal soudce Josef Šimek v rozporu s platným rozvrhem práce. Správcem se stal Ivo Hala.
  • Úpadek se řeší reorganizací, tj. v režii managementu.
  • Loni Halu vystřídala správkyně Petra Hýsková. Stěžuje si, že jí dlužník tají informace. Ona i část věřitelů marně žádají konkurz.
  • Šimek už přes rok nerozhoduje a kauza je fakticky bez soudce.

Svůj vliv v obří insolvenci není schopná prosadit dokonce ani insolvenční správkyně Petra Hýsková. „Insolvenční řízení je paralyzováno,“ stěžuje si. Opakovaně, ale marně upozorňuje, že nemá pod kontrolou hospodaření ani majetek zkrachovalé firmy.

Část věřitelů se zlobí, že soud nic nedělá a nikdo neumí předpovědět, kdy bude možné nového soudce jmenovat. Ozývají se také názory, že jde o záměr. Že má situace cíleně nahrát dlužnické firmě, jež patří do vlivové sféry podnikatele Františka Savova, podezřelého z obřích daňových podvodů.

Zamrzlá reorganizace

Bankrot Legiosu od počátku provázejí protesty části věřitelů v čele se slovenskou bankou VÚB, která ve firmě utopila 350 milionů korun. Tvrdí, že insolvence běží podle diktátu účelově vytvořených věřitelských firem s fiktivními pohledávkami, jež jsou napojeny na Savova.

Insolvenci rozbíhal správce Ivo Hala, který je dnes trestně stíhán právě kvůli insolvenčním podvodům. To za jeho panování soud rozdal v Legiosu karty.

Soudce Šimek, který neměl o kauze rozhodovat, hned na startu povolil reorganizaci Legiosu. Proti vůli VÚB, která žádala konkurz. Díky reorganizaci má řízení firmy i majetek pod kontrolou původní management.

Správkyně i většina věřitelů jsou ze hry – VÚB i Hýsková žádají změnu reorganizace na konkurz. Jenže o tom nemá kdo rozhodnout. Už přes rok případ nemá fakticky soudce. Šimek o něm přestal rozhodovat už loni, když první soudní instance potvrdila, že případ neměl dostat na stůl. Verdikt v červenci definitivně potvrdil i vrchní soud. Rozhodnutí však stále nenabylo právní moci.

Už čtyři měsíce se totiž nedaří doručit rozsudek o Šimkově nepříslušnosti jednomu z účastníků řízení – firmě Skyport SK ze Slovenska.

„Nemohu dělat nic než to urgovat. Kdyby byla ta firma v Česku, poslali bychom za ní dokument kurýrem. Ale na Slovensko? Nemůžeme narušovat integritu slovenského státu,“ říká předseda soudu Tripes. „Jakmile se rozhodnutí doručí, nabude právní moci a já hned jmenuji soudce nového, slibuje. „Takto nemohu nic dělat,“ dodává.

Podle zástupce jednoho z věřitelů je situace „velmi divná“. Jak říká, rozhodnutí už bylo dokonce Skyportu doručeno, jen se o tom ztratil poštovní doklad, dodejka. Přitom by prý stačilo verdikt vyvěsit na úřední desce soudu, což by fyzické doručení nahradilo.

Budějovické problémy

Problémů se na českobudějovickém soudu kumuluje víc. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal na předsedu Tripese kárnou žalobu kvůli tomu, že údajně přidělil protiprávně další případy soudkyni Janě Hrabové. Další zdejší soudkyni Marii Červinkovou obvinili policisté v případu insolvenčních podvodů, v nichž figuruje také správce Hala a právník a podnikatel Petr Sisák.

Soud řeší víc insolvenčních kauz, v nichž jde o podezření z manipulace. Nejznámější je bankrot Via Chem Group.

Tripes je však přesvědčen, že soud pracuje správně. „Kritika vůči nám mne rozčiluje, fungujeme zcela standardně. Jsem přesvědčen, že v kárném řízení náš postup obhájím,“ řekl MF DNES.