Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Banky drtivě vítězí ve sporech o poplatky. Soudní skóre je zatím 216:3

  • 211
Velká slova o tom, jak hromadné žaloby donutí zlé banky vracet klientům poplatky za vedení a správu úvěrů, se nenaplnila. Společnost, která stojí za hromadnou iniciativou Poplatkyzpet.cz, je v těžké defenzivě. Prohrané spory už ji stály 1,5 milionu korun.

Jak zjistila MF DNES, vyšplhalo se na konci února skóre vítězících bank vůči jejich klientům na 216:3. Dalších 53 rozhodnutí vydal finanční arbitr, ve prospěch klienta přitom rozhodl jen v jednom případě.

"Evidujeme také asi pět případů, kdy banka uznala své pochybení a klientovi zaplacené poplatky vrátila," uvedl Rostislav Sochorec, mluvčí Poplatkyzpět.cz, za níž stojí společnost BSP Lawyer Partners.

Iniciativa tvrdí, že zastupuje více než 300 tisíc klientů. K obvodním soudům podala 19 tisíc žalob, k finančnímu arbitrovi pak téměř 100 tisíc návrhů, které arbitr sloučil do dvou tisíc řízení. Nyní prý žádné další žaloby nechystá. "Čekáme na rozhodnutí Ústavního soudu, kam řada spotřebitelů podala stížnost na zamítnutí jejich žalob," zdůvodňuje Sochorec.

Iniciativa stále upozorňuje na to, že spory rozhoduje jen několik málo soudců. ČBA oponuje, že spory o vracení poplatků se v Praze zabývá více soudů a do rozhodování se zapojuje minimálně 39 soudců.

Mluvčí však namítá, že je třeba rozlišovat počet soudců, jejichž senáty o věci úvěrových poplatků vedou řízení, a počet těch, kdo nakonec rozhodli. "Prakticky všechna rozhodnutí vydali tři soudci," tvrdí Sochorec.

Kdo zaplatí soudní výlohy?

Nový útok: Budou teď banky poplatky bolet?Čtěte ve čtvrtek, 13. 3.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

BSP Lawyer Partners slíbila lidem, které lákala, aby se připojili k hromadným žalobám, že po nich nebude chtít žádné náklady. Cenu právního zastoupení, stejně jako náhradu nákladů řízení se zavázala hradit sama. Klienti měli uhradit jen soudní poplatek ve výši 400, 800 nebo 1000 korun, podle výše žalované částky a postupu v konkrétní věci.

Banky však ve velkém vyhrávají a ve většině případů jim soudy přiznaly právo na náhradu soudních výdajů. "Náklady se do dnešního dne vyšplhaly asi k 1,5 milionu korun," uvedl Sochorec.

Pokud BSP, potažmo jí pověřená advokátní kancelář Toman, Devátý & Partneři, prohraje i další spory, může pro ni být celková suma soudních výloh velkou zátěží.

A je otázka, zda svůj závazek nepřenášet tyto výdaje na klienty, dodrží. "Podle práva je to klient jako žalobce, komu soud v prohraném sporu uloží hradit náklady řízení," upozorňuje advokát Jan Vavřina.

Je tedy možné, že se někteří klienti brutálního skóre leknou a budou chtít z projektu vystoupit. "Podle dílčích statistik vybraných bank existuje minimálně 56 případů, kdy klient žalobu v poplatkovém sporu stáhl," uvedl mluvčí České bankovní asociace Jan Matoušek.