Španělská firma se snažila získat údaje o kreditních kartách. Zaměřila se na karty Visa a MasterCard

Španělská firma se snažila získat údaje o kreditních kartách. Zaměřila se na karty Visa a MasterCard | foto: Profimedia.cz

Banky stahují karty kvůli možnému úniku dat, ČSOB jich už blokuje tisíce

  • 137
Kdo letos navštívil Španělsko a platil tam kartou, měl by se mít na pozoru. Společnosti Visa a Eurocard/Mastercard totiž upozornily evropské banky na to, že se španělská firma pokusila získat údaje o kreditních kartách zákazníků. V Německu už banky stáhly více než 100 tisíc karet, tuzemská ČSOB jich zablokovala několik tisíc.

List Financial Times Deutschland upozornil, že v Německu začaly desetitisíce karet stahovat například společnosti Volksbank, Raiffeisenbank či KarstadtQuelle Bank, která k výměně starých karet za nové přistoupila už v říjnu. List tuto akci zároveň označil za dosud největší svého druhu.

V Česku se od masivní výměny starých karet za nové pustila nejhorlivěji ČSOB.

"Jsme velmi konzervativní a naše klienty se snažíme hodně chránit, proto jsme po informaci o tom, že k úniku dat mohlo dojít při jakékoliv transakci za období zhruba půl roku, nabídli výměnu karet několika tisícům klientů," uvedla Irena Zatloukalová z tiskového oddělení ČSOB.

Podle ní však ke zneužití karet zatím nedošlo a jedná se jen o preventivní opatření banky reagující na upozornění Visa a MasterCard.

"Majitelům karet, kteří by měli obavy o své konkrétní účty, doporučujeme obrátit se na finanční instituci, která jim kartu vydala," upozorňuje Anna Šámalová, která mediálně zastupuje společnost MasterCard.

Blokace karet

Zajímá vás, jak banky postupují při blokaci karet a jak dlouho jim trvá, než vystaví novou? Čtěte zde

Tisíce karet ověřuje i Raiffeisenbank. "Upozornění od karetních asociací se řádově dotýká několika tisíc našich karet. Část karet již byla klientům vyměněna, zbytek se monitoruje a v případě reálného ohrožení dojde k výměně i těchto karet," uvedl mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Komerční banka i Volksbank CZ zatím zablokovaly několik desítek podezřelých karet a Česká spořitelna jich analyzuje stovky. "Pokud se skutečně prokáže, že by teoreticky mohly být zneužité, tak je budeme blokovat," uvedla Pavla Langová.

Novou kartu si jde dnes vyzvednout také čtenářka iDNES.cz, které ČSOB doporučila výměnu minulý týden.

"Letos jsem byla dvakrát ve Španělsku. Na jaře jsem kartou platila v malém obchůdku uprostřed historického centra Barcelony, v září jsem si pak na Mallorce vyzvedávala peníze z automaty na tržišti. Minulý týden mi banka volala, že může být má karta ohrožena, a tak jsem s blokací souhlasila a dnes si jdu pro novou," popisuje čtenářka, která si nepřeje zveřejnit své jméno.

Podle ní proběhla blokace hladce. S bankou se domluvila na konkrétním čase, kdy stará karta přestane fungovat, a do té doby si vybrala peníze, které potřebovala na dobu pěti dnů, do kterých banka expresně novou kartu vystavila.

Tuzemské banky mohou vyměnit až 100 tisíc karet

Všichni klienti však takové štěstí neměli. "Jel jsem pracovně do Olomouce a když jsem si chtěl na nádraží vyzvednout peníze na zpáteční jízdenku, zjistil jsem, že mám kartu zablokovanou," popisuje další čtenář svůj příběh.

Volal tedy bance a ta mu po ověření řady osobních údajů nakonec kartu na chvíli odblokovala, byl ale zklamán tím, že mu nedala vědět dřív. "Může se to stát, je to ale naprosto výjimečné. Pravděpodobně jsme pána nezastihli ani po dvou kolech telefonátů, proto jsme mu kartu raději preventivně zablokovali," vysvětluje Zatloukalová.

Podle Tomio Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur může výměnu karty očekávat až 100 tisíc českých turistů. Španělsko totiž patří k jejich nejoblíbenějším destinacím, a právě tolik lidí navštívilo zemi od ledna do konce září.

Platební karty Visa a MasteCard jsou podle něj jednoznačně nejrozšířenějšími platebními kartami mezi českými turisty a vlastní ji prakticky každý český turista, který cestuje do zahraničí.

"Pokud ke zneužívání platebních karet došlo pouze během letních měsíců, může být postiženo více než devadesát tisíc českých turistů," dodává Okamura.

jak se chránit proti zneužití dat

1) Nikdy nenoste kartu a PIN na jednom místě
2) PIN nikomu nesdělujte a neukazujte
3) Zakrývejte si PIN rukou, když platíte kartou nebo si vyzvedáváte peníze v bankomatu (dávejte si pozor i na kamery v obchodě, prodavače, či například recepční v hotelu)
4) Nedávejte kartu z ruky například při placení útraty v restauraci
5) Pokud používáte kartu k platbám přes internet, nakupujte jen u prověřených obchodníků a upřednostňujte stránky, na kterých je jejich bezpečnost potvrzena certifikátem (např. Verified by Visa)
6) Platby přes internet neprovádějte v zaměstnání či v internetové kavárně, kde vás může pozorovat mnoho lidí

,