Dohodu vládních stran o daňové reformě zpochybnil šéf poslanců VV Vít Bárta. Poslanci ji podle něj ještě mohou předělat, přestože čtyři ministři za Věci veřejné pro reformu ve vládě hlasovali.

Dohodu vládních stran o daňové reformě zpochybnil šéf poslanců VV Vít Bárta. Poslanci ji podle něj ještě mohou předělat, přestože čtyři ministři za Věci veřejné pro reformu ve vládě hlasovali. | foto: ČTK

Bárta se pře s Kalouskem o stravenky. Uhájit je chce i šéfka Sněmovny

  • 190
Spor o stravenky nekončí. Jen pár hodin poté, co ministři Věcí veřejných kývli na daňovou reformu, zpochybnil návrh schválený vládou šéf poslanců VV Vít Bárta. A podle informací iDNES.cz se kvůli tomu "chytl" s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Za stravenky se postavila i šéfka Sněmovny Miroslava Němcová.

"Trochu jsme to polidštili, ale zdaleka jsme to nedostali do přijatelné podoby," řekl iDNES.cz Bárta k daňové reformě. K tomu, že si věc už ostře "vyříkával" s Kalouskem, jak jejich výměna názorů přesně vypadala a jak dlouho trvala, se vyjadřovat nechtěl.

"Já jsem ho naprosto klidně upozornil, že když všichni ministři za Věci veřejné pro ten návrh ve vládě hlasovali, jde o koaliční návrh, který lze měnit jen za určitých pravidel," popsal telefonickou výměnu názorů s Bártou Kalousek. Při rozhovoru s předsedou poslanců VV se prý také podivil nad tím, že jeho strana prosadila ve vládě nižší zdanění hazardu, než jaké on sám navrhoval.

Na daňovou reformu ovšem podle Bárty Věci veřejné ve středu ve vládě kývly jen proto, aby mohl být už v příštím roce zdaněn hazard. "Udělali jsme dohodu s panem premiérem, že to schvalujeme bez přítomnosti pana Kalouska a TOP 09 s tím, že se k reformě ještě vrátíme a budeme o ní debatovat, až bude ve Sněmovně," uvedl Bárta. Trvá na tom, že daňové zvýhodnění stravenek má zůstat.

Při jednání vlády přitom ministři za Věci veřejné prosadili, že na daňovou kompenzaci stravenek ve výši 3 tisíce korun ročně dosáhnou i lidé s nízkými příjmy, kteří žádnou daň z příjmu neplatí. Tři tisíce korun místo stravenek by měli mít šanci získat jako daňový bonus.

Jak po jednání vlády řekl premiér Petr Nečas, na bonus dosáhnou rodiny s příjmem 14 700 korun měsíčně a jedním dítětem, či s příjmem 19 tisíc korun a se dvěma dětmi.

Debata o stravenkách je dnešním dnem passé, říká Kalousek. Není, přidala se k Bártovi šéfka Sněmovny Němcová

"Debata o stravenkách je dnešním dnem passé," prohlásil ve středu Kalousek na tiskové konferenci po jednání vlády, kterého se ministři za TOP 09 nezúčastnili. Do daňové reformy se už podle něj nesmí sahat, pokud se na tom neshodne celá koalice. Stejně se po jednání vlády vyjádřil i premiér Nečas.

"Jde o koaliční návrh, jehož schvalování má jasná pravidla. Je to závazek pro všechny koaliční poslance prosadit ten návrh tak, jak je předložen, a nehlasovat s opozicí pro pozměňovací návrhy, které nebudou projednány v koalici. A to je strašně důležité," řekl iDNES.cz ministr financí a první místopředseda TOP 09.

Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny

Jenže po Bártovi se do boje za stravenky pustila i Nečasova stranická kolegyně, šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. "Debata o stravenkách uzavřená není. Budeme chtít otevřít ještě toto téma na jednání Sněmovny s cílem, aby se na stravenky nesáhlo, když to řeknu jednoduše," řekla Němcová v rozhovoru pro Český rozhlas-Radiožurnál.

"Shoda" vládních stran nad podobu daňové reformy tak neměla dlouhého trvání. Přetahovaná poslanců ve Sněmovně ji ještě může změnit.