Češi vstoupili do energetické revoluce, představují „chytrou“ baterii

  • 327
Do energetické revoluce, která přinese nižší závislost na velkých elektrárnách, se s vlastním vývojem vrhli i Češi. Plzeňská firma NetPro představila vlastní systém, který vyrobenou elektřinu uloží k pozdější spotřebě do baterie umístěné třeba v garáži. Dosud většímu rozšíření baterií do domácností bránila hlavně jejich cena, ta má ale klesat.

V nenápadné budově na okraji Plzně vzniká něco, co by už brzy mohlo zamotat hlavu lidem z velkých elektráren. Vývojáři právě zkoušejí další verzi systému, který umí uchovat elektřinu vyrobenou ze slunce pro pozdější použití. Jeho srdcem je baterie, lidé ve firmě NetPro se ale nyní víc soustředí na program, který celý energetický organismus domu řídí.

„Samotná střešní elektrárna bez baterie nemá v domácnosti moc velký smysl. Vyrábí přes den, ale elektřina je potřeba hlavně ráno a večer. A na dodávkách do sítě se zbohatnout nedá, distributoři vyplácejí jen haléře,“ vysvětluje spolumajitel firmy Tomáš Jelínek.

Zařízení, které firma vyvinula, připomíná skříň. Vedle lithium-železo-fosfátových baterií je v ní řídící jednotka, měnič, který převádí energii získanou ze střešních panelů na střídavý proud, a další komponenty. A nechybí dotykový displej, který ukazuje vše, co se děje uvnitř.

Vývoj systému s baterií trval přes rok a stál nižší desítky milionů. Vybavení průměrně velkého rodinného domu má vyjít zhruba na 400 tisíc korun, lze na ně získat stotisícovou dotaci. Návratnost se tak pohybuje kolem osmi let. Baterie má vydržet 15 až 20 let.

Firma už zařízení testuje v deseti domech a nyní rozjíždí další pilotní projekt. Má to být padesát domů po celé zemi. „Výrobu a spotřebu můžeme monitorovat vzdáleně,“ říká Jelínek. Do budoucna počítá s tím, že se systémy v jednotlivých domech propojí. Pokud majitel odjede na dovolenou, nevyužitou energii si bude moci „koupit“ soused, který ji bude zrovna potřebovat.

„Věříme, že budeme mít v roce 2017 víc než tisíc instalací. Bude ale pochopitelně záležet na distributorech,“ říká Jelínek.

Německý bateriový boom

Jak ukazuje příklad Německa, kde už jsou o něco napřed, nemusí to být nereálné. Firma Sonnen (dříve Sonnenbatterie), kde má menšinový podíl i ČEZ, hlásí nevídaný zájem o systémy na ukládání energie. Letos plánuje prodat 10 až 12 tisíc baterií – stejného typu jako NetPro – a řídícího softwaru, což by bylo třikrát víc než loni.

V Česku se zatím podobné instalace počítají jen v desítkách. Trojice velkých tuzemských distributorů – ČEZ, E.On i RWE – přišla nedávno s vlastními nabídkami instalace decentralizovaných systémů. Každý z nich registruje stovky zájemců, ale většina z nich má zájem jen o pořízení panelů na ohřev teplé vody. O ukládání energie – kvůli dlouhé návratnosti – moc lidí zatím nestojí.

Schéma inteligentního domu. Vyrábí elektřinu na střešních solárních panelech. A...

To by se mělo rychle změnit. S vyšším zájmem má cena baterií rychle klesat. Už dnes však stojí sedminu toho, co před pěti lety. „Čeká se, že s nástupem masové výroby ještě zlevní. Podobně, jak se stalo se solárními panely,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

A jejich vývoj jde navíc rychle dopředu – vědci zkoušejí i jiné materiály než nyní nejpopulárnější lithium. Například na Kalifornské univerzitě použili zlatá nanovlákna a výsledkem byla až čtyřsetnásobná výdrž.

„Spojení solárních panelů s bateriemi bude znamenat skutečnou energetickou revoluci, která zvýší nezávislost domácností na dodávkách elektřiny ze sítě,“ říká Sedlák.