Bayer dal Američanům slevu

  • 3
Výrobce jediného ve Spojených státech povoleného léku proti antraxu poslouchá tamní vládu na slovo. Před týdnem mocná německá farmaceutická firma Bayer oznámila, že se o licenci na pilulky proti sněti slezinné podělí dočasně s konkurencí. Tento čtvrtek ustoupila americké vládě a udělala jí cenu na dodávku do státních skladů. Jinou možnost ani nedostala - hrozilo jí totiž odnětí licence.

Nenecháme se vykořisťovat monopolem, řekla si americká vláda, která už několik dní skupuje do svých skladů antibiotikum Cipro, aby mohla čelit šířící se nákaze antraxem.

Cena 1,77 dolaru za jednu německou pilulku se jí zdála příliš vysoká, a tak dala koncernu Bayer na vybranou. Buď nám dáte slevu, nebo přijdete o licenci a lék vyrobí někdo jiný.

Němci uposlechli a cena Cipra spadla pět centů pod dolar. Vláda za ni dostane 100 milionů tabletek. Bayer se také zavázal, že dodá ještě dalších 200 milionů kusů oproti původní objednávce. Na znamení dobré vůle také nabídl americkému ministerstvu zdravotnictví dva miliony léků pro záchranné služby.

DÁLE ČTĚTE

Ameriku odpor Talibanu překvapuje

Za měsíc vyrobí Bayer 20 milionů tablet nesoucích značku Cipro. Během příštího čtvrt roku však chce tento objem ztrojnásobit až na 200 milionů tablet vyrobených ve Spojených státech.

Od špatné pověsti pomáhá lék proti antraxu
"Zázračný" lék proti antraxu (sněti slezinné) pomáhá Bayeru dostat se zpět na výsluní. Z něj byl koncern odstraněn po problémech s lékem proti cholesterolu Baycol. V České republice se prodával pod názvem Cholstat. Po úmrtí několika lidí ve světě ale musel být stažen z oběhu.

Americká vláda požádala Kongres o odsouhlasení mimořádných výdajů ve výši 1,6 miliardy dolarů na doplnění zásob léků ve federálních skladech, z toho 600 milionů dolarů na nákup léku Cipro.

Poptávka po tomto produktu v posledních dnech zvedla také zájem investorů o akcie Bayeru. Jejich cena jen za posledních deset dní vzrostla zhruba o deset procent téměř na 36 marek za akcii.

Přestože případy antraxu byly zatím potvrzeny jen v USA, panika před nákazou se šíří po celém světě. Prudce proto rostou i akcie dalších firem pocházejících hlavně z Indie, Číny a Japonska, které nabízejí podobné léky proti antraxu.

Investoři se nyní zajímají i o výrobce dalších lékařských pomůcek a přístrojů, které by s antraxem mohly mít co do činění. Zpevnily proto například i akcie japonské Matsushity vyrábějící detektor mikroorganismů a bakterií například v potravě nebo producentů gumových rukavic pro manipulaci s nebezpečnými materiály.

,