V šesti zastavárnách vykoupili telefon bez občanského průkazu

V šesti zastavárnách vykoupili telefon bez občanského průkazu | foto: Profimedia.cz

Bazary stále nahrávají zlodějům

Představme si, že zloděj vykrade prodejnu mobilních telefonů. Co s mobily udělá? Může objet republiku a rozprodat je přímo v bazarech. A nebude k tomu většinou potřebovat žádné doklady - ani osobní, ani ke zboží.

MF DNES vyzkoušela, jak obchodníci v bazarech a zastavárnách dodržují zákon při odkupu zboží. V šesti případech z osmi zjistila, že nedodržují: Vykupují mobily bez dokladů.

Test ukázal, že mnozí prodavači v bazarech a zastavárnách se nijak nezdráhají vykoupit zboží anonymně. A to přesto, že jim zákon výslovně nařizuje ověřit totožnost prodávajícího a doklady ke zboží, to vše zaznamenat a evidovat po dobu pěti let. Pokud to nesplní, nesmějí věc vykoupit, zastavit, ani zprostředkovat její prodej.

Šest ku dvěma
Ztížila skutečně novela zákona, přijatá před dvěma lety, nepoctivcům situaci? Podle našich poznatků nijak zvlášť. Z osmi náhodně vybraných bazarů a zastaváren ve čtyřech městech České republiky se jen ve dvou zachovali tak, jak měli - nový mobilní telefon bez jakýchkoli dokladů odmítli vykoupit.


foto JAK OBSTÁLY BAZARY V TESTU:
DODRŽELY ZÁKON
PORUŠILY ZÁKON (1)
PORUŠILY ZÁKON (2)


V dalších šesti jsme ale uspěli - mobil nám vykoupili i bez občanského průkazu. Někde se dokonce nezdráhali transakci "z ruky do ruky" provést i v přítomnosti policistů. Skóre je tedy 6:2 v neprospěch poctivých zastavárníků.

Po nás přišla kontrola
U dvou posledních bazarů v testu jsme se pokusili dotáhnout průzkum do konce. Zajímalo nás totiž, jak bude na naše zjištění reagovat živnostenský úřad, do jehož kompetence spadá kontrola obchodů s použitým zbožím.

Na živnostenský odbor magistrátu města Ostravy jsme oznámili, kde jsme telefony prodali, a kontroloři zanedlouho po testu vyrazili na "šťáru".

"Výsledky sdělit nesmíme, jen to, že vaše podněty byly oprávněné. V jednom případě bylo porušení zákona prokázáno, bude udělena pokuta vyššího rozsahu, ve druhém šetření probíhá," uvedl vedoucí živnostenského odboru Ivo Korduliak.

Podle kontrolora, který akci provedl, už ani jeden mobil v prodejně nebyl, takže se pochybení muselo najít v dokladech. Výsledky předal i policii. "Vaše akce prodejce překvapila. Určitě měla preventivní účinek, teď si budou dávat chvíli pozor. Rychle se to rozneslo, navzájem se totiž varují," dodal Korduliak.

Zákon jen na papíře?
Cílem novely živnostenského zákona z března 2004 bylo ztížit nelegální prodej a výkup zboží, a omezit tak černý trh. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban její přijetí zdůvodňoval: "Výsledky kontrol mě přesvědčují o tom, že je třeba přitvrdit. Důsledná evidence nabytí zboží musí maximálně vyloučit jeho nejasný nebo kriminální původ."

A co říká nyní na výsledek testu MF DNES? "I když je mi jasné, že situace v bazarech není ideální, to číslo mě překvapuje. Statistika kontrol těchto provozoven živnostenskými úřady tak dramatická není. Za poslední rok kontroly výrazně posílily, což je znát na výši sankcí i počtu případů předaných policii," říká Milan Urban.

Čísla z ministerstva nejsou tak jednoznačná jako výsledek testu. "Z kontrolovaných bazarů jich má drobný prohřešek asi pětačtyřicet procent a odhaduji, že ti nepoctiví mohou tvořit tak desetinu," míní mluvčí ministerstva Ivo Mravinac.

Riziko za dvě stovky
Podle našich zkušeností doznívá předloňské hřímání o přitvrzení kontrol v praxi pouze v prohlášení bazaristů: "Bez občanky to nejde, teď se to hrozně hlídá." Když ale dojde na věc, vezmou zboží bez dokladů téměř kdekoli, pouze sníží cenu. U našich mobilů byla sleva za riziko většinou dvě stovky.

Buď jsme měli "štěstí" na prodejce, kteří jsou ochotni kvůli nevelkému zisku porušit zákon, nebo je toto porušování mnohonásobně více rozšířeno, než tvrdí úředníci, a kontroly jsou tudíž neúčinné.

Jak jsme načerno prodávali mobil

Redakce Testu nakoupila v polovině prosince šest zcela nových kompletních balení (bez SIM karet) mobilních telefonů Nokia 2600 za 2000 korun, což byla v té době zcela obvyklá cena. Kuriozitou bylo, že některé z přístrojů (odlišovaly se barvou) nebyly určeny pro český trh a neměly ani požadovaný český návod.

Redaktor pak navštívil postupně osm zcela náhodně vybraných bazarů v Praze, Brně, Jihlavě a Ostravě a v každém nabídl nový telefon k odkoupení.

Prodavači v bazarech ve všech případech přístroj zkompletovali, vyzkoušeli, ptali se po záručním listu a požadovali občanský průkaz. Nic z toho však redaktor k dispozici neměl. Po větším či menším zdráhání telefon v šesti případech vykoupili, většinou za sníženou cenu.

Pouze ve dvou z testovaných osmi bazarů dodrželi zákon a odmítli zboží bez dokladů přijmout. Za přístroje v celkové ceně 12 000 korun jsme tedy získali necelou polovinu, 5900 korun. Pokud by mobily byly kradené, byl by to slušný výdělek. Transakce až na jedinou výjimku proběhly „z ruky do ruky“, bez jakéhokoli záznamu o příjmu zboží či vydaných penězích. Vše však natáčela skrytá kamera České televize.
,