Američan Benjamin Clymer slaví se serverem Hodinkee.com velký úspěch.

Američan Benjamin Clymer slaví se serverem Hodinkee.com velký úspěch. | foto: Hodinkee.com

Hodinkee zní ulítle, řekl si Američan a založil uznávaný web o hodinkách

  • 32
Nadšenec do hodinek Američan Benjamin Clymer si založil před šesti lety webový magazín a obchod pro podobné labužníky. Zajímavé je, že ho pojmenoval Hodinkee.com podle hodinek v češtině, aniž měl vazby na Českou republiku. A ještě zajímavější je, že uspěl – měsíčně jeho web hlásí na 600 tisíc návštěvníků.

Web Hodinkee.com přináší svěží příběhy hodinek, jejich majitelů i zašlých časů. "Na český název jsem natrefil, když jsem studoval názvy pro hodinky v 25 jazycích. Myslel jsem si, že to zní hezky i ulítle, a mírně jsem ho upravil," odhaluje detaily pro MF DNES v e-mailu Benjamin Clymer, poprvé českému tisku.

Clymer nechtěl, aby jméno působilo snobsky, jak by se dalo čekat u webu, který píše o hodinkách značek Patek Philippe nebo Omega. Je čtenější než cestopisy a mnohé zpravodajské weby a vzbudil i zájem mladých. Podle magazínu Time patří mezi 50 nejlepších webů na světě a deník New York Times ho překřtil na "velekněze časomíry".

Jestli je chytré dát český název americké webové stránce, tehdy 25letý Newyorčan neřešil. "Riskantní to nebylo, protože v té době byla stránka Hodinkee jen záležitost vášně a koníčku, čistě pro radost. Bylo mi jedno, jestli se to ostatním bude líbit, nebo ne. Teď se hodně věcí změnilo," odpovídá s obrázkem smajlíku. Obchod i návštěvnost se vyvíjejí dobře, přibývají i sponzoři. "Obchod jde dobře, ale hlavně, pořád nás to baví," podotýká Clymer.

Od blogu až po hodinky za miliony

Nejprve založil blog o hodinkách Omega Speedmaster, které dostal od dědečka. Pak ke zděšení rodičů opustil svůj stůl ve velké švýcarské bance v New Jersey a s ním i luxusní zdravotní pojištění a vydal se do Ženevy, načetl literaturu, nechyběl na žádné důležité aukci a přihlásil se do kurzu psaní.

Jeho magazín si všímá strojově vymazlených a dostupných Swatch Sistems51, ale recenzoval i platinové unikátní hodinky Patek Philippe s věčným kalendářem, které v roce 2012 prodal v dražbě Erik Clapton v přepočtu za 73 milionů korun.

Jindy na webu odkryje banální aukce vodotěsných rolexek na eBayi příběh majitele, chirurga amerického námořnictva, který dokonce učil Supermana (Christophera Reevea) potápět se, a ve finále prodal rolexky na eBayi za více než milion korun.

A co teprve příběhy hodinek kosmonautů Apolla 13, pokořitelů Everestu a stopek formule 1?

Web má i obchod s doplňky, jako jsou italské retro řemínky či cestovní pouzdra. Má zájemce i z Česka? "Ano, dokonce hodně! Tisícovka Čechů navštíví naše stránky měsíčně a prodali jsme tam i desítky řemínků. Zdá se, že jsme Čechy docela zaujali," dodává.