Benzin hned tak levnější nebude, ropa je opět nad 30 dolary

Cena ropy ve středu dopoledne prudce vzrostla, texaská i severomořská typu Brent se dokonce dostaly nad 30 dolarů za barel. Cenový pohyb způsobila zpráva Amerického ropného institutu, podle níž klesly zásoby surové ropy v USA na nejnižší hodnotu od roku 1976. Obchodníci na trhu přitom naopak očekávali zvýšení rezerv. Pokud v nejbližší době nedojde k žádným změnám, měli by zdražení pohonných hmot brzo zaznamenat i čeští motoristé.

Jejich pozici kromě vrcholící motoristické sezóny totiž komplikuje i silný kurz dolaru vůči euru a tedy i české koruně. Ve středu ráno se jedno euro prodávalo na devizových trzích za méně než 90 centů, jeden dolar stál kolem 39 korun a 30 haléřů.

Jen za červenec se produkce ropy ve světě podle zprávy Mezinárodní agentury pro energii zvýšila o výrazných 570 000 barelů denně a dostala se v průměru na 76,75 milionů barelů.

Organizace se sídlem v Paříži ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou uvedla, že dodávky ze zemí OPEC vzrostly o 250 000 barelů denně, zatímco produkce nečlenských zemí OPEC byla vyšší o 320 000 barelů.

Nejvíce se na růstu podle očekávání podílela Saúdská Arábie, přičemž vývoz ropy ze zemí bývalého Sovětského svazu se dostal na další rekordní hodnotu 4,54 milionu barelů za den.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se již v březnu ve Vídni neformálně dohodli, že zvýší těžbu o 500 000 barelů denně, jakmile se cena koše sedmi druhů ropy z produkce kartelu a Mexika ve dvacetidenním průměru zvýší nad hranici 28 dolarů a naopak.

To znamená, že produkce bude ve stejném rozsahu snížena v případě, že cena koše klesne pod 22 USD za barel. Cena koše v úterý činila 26,75 dolaru a zvýšila se tak z pondělních 26,61 dolaru za barel.

Cena koše, která při rozhodování kartelu ohledně další těžby hraje nejdůležitější roli, se počítá jako aritmetický průměr cen sedmi druhů ropy z produkce zemí OPEC a nečlenského Mexika.