Benzin podraží, ale ne tolik jako loni

Praha - Bude stát benzin během nadcházející motoristické sezony rekordních dvaatřicet korun jako loni? Nejspíš ne, ale pohonné hmoty přesto podraží. Ceny za litr benzinu a nafty se sice stále šplhají o desítky haléřů vzhůru, odborníci však tvrdí, že by se loňský cenový šok neměl opakovat.

"Vůbec nejde o to, že začíná motoristická sezona, a my bychom tedy přitlačili na ceny. Ale ceny ropy na evropských trzích letí už od začátku dubna nahoru, takže i u čerpacích stanic v tuzemsku se ještě bude zdražovat," říká Vladimír Vacek ze společnosti Shell.

Cenové dostihy pumpařů jsou však přece jen oproti stejnému období loni mnohem mírnější. Na tuzemském trhu se totiž výrazně zostřila konkurence.

"Je to dobrá zpráva pro motoristy, méně dobrá pro nás. Situace je opravdu jiná než loni. Konkurence mezi pumpami je tvrdší a s cenami se jde nahoru opatrně," připustil Martin Král ze společnosti OMV.

Podle něj tlačí na ceny především nové levné pumpy obchodních řetězců, ale i pokles spotřeby benzinu, který nutí prodejce k obezřetnosti při dalším zdražování.

"Přitom nákupní ceny z rafinerií se už téměř dotahují na loňskou úroveň - nyní platíme u benzinů přes dvacet korun za litr, loni to bylo 22 korun. Tehdy už stál natural u pumpy přes 30 korun, zatímco dneska je to méně," upozornil Král.

Nejprodávanější natural - od Nového roku se oficiálně jmenuje Super 95 - nyní stojí až 29 korun za litr, což je o desítky haléřů více oproti minulému týdnu, oproti polovině dubna už však podražil o více než korunu.

A prodejci nevylučují, že půjde na 30 korun. Nafta zdražovala především minulý týden, a to zhruba o 30 haléřů na litr, tento týden přidala jen místně několik haléřů a vyšplhala se tak na 25 až 26 korun.

Příkladem blahodárného vlivu řetězců na ceny je na druhou stranu situace v Mladé Boleslavi, kde otevřela svoji čerpací stanici Hypernova a srazila tak natural o několik korun na litr v celém okolí.

"Naše pumpa je jednodušší než běžné čerpací stanice a také ji bereme jako součást našeho obchodu, takže ji využíváme k různým doprovodným akcím se slevami.

Máme tedy nižší ceny, ale pumpu provozujeme zásadně se ziskem," zdůraznil šéf mladoboleslavské Hypernovy Zdeněk Bartuška.

Asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje většinu prodejců pohonných hmot, potvrdila, že celkový počet pump v zemi skutečně roste, přičemž zároveň pokračuje pokles spotřeby benzinů.

"Letos v lednu bylo v tuzemsku celkem 1950 veřejných čerpacích stanic, zatímco o rok dříve jich bylo jen 1865," konstatoval tajemník asociace Miloš Podrazil.

Letos za první čtvrtletí asociace očekává další mírný propad prodeje benzinů, a to zhruba o 2 až 3 procenta. "Rozhodující úlohu ve snížení spotřeby hrají právě vysoké ceny," připustil Podrazil.

Velké zdražení benzinů bylo důvodem poklesu jejich prodeje i za loňský rok, kdy se spotřeba snížila celkem rovněž zhruba o tři procenta.

O tom, zda se letos ceny benzinů dlouhodoběji udrží na uzdě, však podle prodejců i rafinerií bude rozhodovat především další vývoj cen ve světě. Ceny ropy a ropných produktů tlačí vzhůru očekávaná vyšší poptávka USA, které mají nízké zásoby.

Růst cen ovlivnil také požár v britské rafinerii a předchozí rozhodnutí ropného kartelu OPEC, jehož členské země už dvakrát snížily těžbu.

Pohonné hmoty tak v poslední době podražují i v ostatních zemích Evropy. "Ceny benzinu u čerpacích stanic v Německu za duben také prudce vzrostly. Na rotterdamské burze se totiž od prvního dubna do tohoto týdne zvýšila cena benzinu Normal o dvacet procent," uvedl mluvčí německého Aralu Detlef Brandenburg.