Zaplatit daně bude chtít finanční úřad dřív. Ilustrační foto

Zaplatit daně bude chtít finanční úřad dřív. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Berňák bude chtít od listopadu platit daně o několik dnů dříve

  • 204
Kdo byl dosud zvyklý posílat daň nebo zálohu na ni svému finančnímu úřadu až v poslední možný den, měl by si dát od listopadu pozor. Nově totiž nebude rozhodující den odeslání, ale den, v němž přijdou peníze na konto berního úřadu. Opatření se bude týkat všech daní.

Dobrou zprávou pro plátce však je, že bankovní převod má od listopadu trvat nanejvýš jeden pracovní den. Žádná banka však není schopná zaručit, že výběrčí daní peníze skutečně v následující den dostane.

"U plateb do jiných bank nemůžeme garantovat, kdy se prostředky zaúčtují ve prospěch účtu příjemce. Ručíme jen za to, kdy jsou prostředky odeslány od nás do zúčtovacího centra v ČNB," vysvětluje Pavla Langová, mluvčí České spořitelny.

Chyby v bankách se totiž stávají – Česká spořitelna v minulosti řešila stížnosti klientů na opoždění platby, důvodem bylo zpravidla selhání softwaru banky. Potvrzení o tom, že peníze na účet berňáku přišly, banky nabízejí jen zřídka a jen ve vybraných případech. Veškerou odpovědnost za to, že peníze dorazí včas, tak nese poplatník. A rovněž tak nese na svých bedrech i riziko pokuty.

Za zpoždění odpovídá plátce

Pokud firma posílá například milionovou platbu DPH, každý den zpoždění ji bude stát 3 200 korun navíc. Penále se počítá jako repo sazba vyhlášená ČNB plus 14 procentních bodů navíc. Kromě peněz přijdou s novým zákonem firmy také o drahocenný čas na shromažďování dokumentů třeba pro platbu DPH.

Dnes na to měly čas až do 25. dne v měsíci (pokud to nebyl svátek či víkend), nově to bude o den či více dní méně.

"Není to fér. Úřad má na vracení přeplatku DPH lhůtu 30 dní od vyměření, kdežto daňový poplatník nově bude muset znát daňovou povinnost minimálně den před stanovenou lhůtou a v tento den i zaplatit," říká Jiří Vondrák z daňově poradenské společnosti Taxillus.

Pro plátce to znamená zbytečné komplikace. Pokud nově mezi odesláním daně (např. 23. prosince) a dnem platby (28. prosince – první pracovní den po 25. dni v měsíci) plátce obdrží fakturu na významnou částku, kterou by si mohl z daní odečíst, má smůlu.

Peníze už jsou poslané a bude o ně muset složitě žádat zpátky a ještě na ně řadu dní čekat. V době, kdy firmy potřebují každou korunu hotovosti, je to přinejmenším nepříjemné. Odvádět daň na poslední chvíli ale přece jen půjde.

Zaplatit daň na poslední chvíli půjde

"Klient může udělat expresní platbu, ale každá banka ji přijímá jen do určité hodiny," radí bývalý bankovní arbitr Otakar Schlossberger, který je dnes v čele úvěrového a spořitelního družstva Akcenta.

Není to však zadarmo. Třeba u Komerční banky stojí zadání "prioritní platby" 250 korun a je nutné ji uskutečnit do půl jedenácté dopoledne.

Jak přísná bude Česká daňová správa na poplatníky, jejichž platba se někde zasekne, a jak stát dříve obdržené peníze využije, není zatím jasné.

"Dáváme si trochu času na vzájemné odsouhlasení postupů," odmítl reagovat na dotazy MF DNES šéf správy Jan Knížek.