Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bez časté péče se voda zkazí

  8:00
Aby z watercooleru tekla zdravotně nezávadná voda, je třeba správně a včas měnit vodu, nechat pravidelně odborně vyčistit přístroj.

Watercooler | foto: Profimedia.cz

popisek Watercoolery
Jakou vodu nabízejí

Od různých firem můžete dostat odlišná doporučení, jak často je vlastně potřeba přístroj čistit. Někdo tvrdí, že důkladná očista postačí dvakrát do roka, jinde se dozvíte, že by to mělo být jednou za 4 měsíce nebo i častěji.

Státní zdravotní ústav doporučuje nechat watercooler vyčistit nejdéle po třech měsících nebo i častěji. Celkové čištění aquabaru je také důležité, pokud jste přístroj delší dobu nepoužívali, tedy například když odjedete na delší služební cestu. To samé platí u škol po letních prázdninách.

Jak má vypadat správné čištění?
Technik odpojí přístroj z elektrické sítě, sundá barel s vodou, vypustí kohoutky a zadními výpustními ventilky zbytky vody. Pak sundá trn pro narážení lahve. Pomocí různých štětečků a kartáčků mechanicky vyčistí trubičky, výpustní ventilky, narážecí trn a další části přístroje.

Mechanické čištění je velmi důležité. Pouhá dezinfekce nedokáže totiž odstranit případný povlak, který na přístroji vzniká a v němž se množí bakterie. Zahubí pouze mikroorganismy na jeho povrchu.

Proto se dezinfekce používá až nakonec, kdy se nechá několik minut působit uvnitř přístroje. Na závěr technik otevře kohoutky, vypustí nečistoty a přístroj proplachuje tak dlouho, až je voda bez jakýchkoliv pachutí. Na to se zpravidla spotřebuje jeden barel vody. Kompletní sanitace vyjde na pět set korun.

Tip: Podle doporučení Zdravotního ústavu byste měli přístroj vyčistit čtyřikrát do roka.

Při výměně barelu budete potřebovat dezinfekci
Po sundání prázdného barelu z výdejníku otřete části přístroje, v kterých je zasunutý barel (trn, kornout) a kohoutky dezinfekčním prostředkem. Ten si můžete koupit v lékárnách nebo od dodavatele vody.

Dezinfekčním prostředkem byste měli po stržení ochranné fólie a samolepky pro jistotu otřít i hrdlo barelu, který pak nasadíte na watercooler tak, abyste se nedotkli trnu ani kornoutu.

Tip: Před každou výměnou vody byste si měli umýt ruce, jinak veškeré dezinfikování ztrácí význam.

Doba spotřeby? Firmy říkají až 14 dní
Na obalech balených vod větších než pět litrů musí výrobce uvést doporučenou dobu spotřeby po otevření obalu, tedy po nasazení na watercooler. Jednotlivé firmy uvádějí různě dlouhou dobu spotřeby vody od nasazení. Může to být pět nebo také čtrnáct dnů. Nejlepší je pít vodu co nejčerstvější, proto Státní zdravotní ústav doporučuje vodu vypít do tří dnů.

Tip: Pokud nestačíte devatenáctilitrový barel vypít včas, můžete si objednat menší, desetilitrové obaly.

Nezapomeňte na rozbor vody
Abyste měli přehled, můžete si vést k přístroji deník, do kterého si budete zaznamenávat nejen výměny barelů, ale i pravidelné sanitace a mikrobiologické rozbory vody, které doporučuje Státní zdravotní ústav alespoň jedenkrát ročně.

Tip: Nejlepší bude určit osobu, rodinného příslušníka nebo pracovníka ve firmě, který bude za provoz watercooleru odpovědný.

Neteče studená voda? Moc často pijete
Pokud je přístroj zapojený a není porouchaný, může to být tím, že si chvíli před vámi natočilo vodu několik lidí po sobě. Voda z barelu se chladí ve vnitřní, většinou dvoulitrové nádržce. Když si někdo natočí studenou vodu, do nádržky automaticky nateče voda z barelu, která má pokojovou teplotu, a chvíli pak trvá, než se vychladí.

Tip: Pro firmy, kde je více lidí, je výhodnější přístroj s kompresorovým chlazením než s chlazením termoelektrickým, které je dostatečné pro menší počet osob (zpravidla do pěti).

Kolik stojí provoz watercooleru?
Watercooler, který chladí a hřeje, odebírá průměrně 600 W za hodinu. Spíná se, ale jen když je to třeba. Jeho denní spotřeba je podobná jako u chladničky, zhruba 1 kW denně. Spotřeba může být i nižší nebo výrazně vyšší, podle toho, kolik vody přístrojem proteče a jak dobře je izolovaný.

Při průměrné ceně elektrické energie 3,93 Kč/1 kW (sazba d02 od PRE) zaplatíte za roční provoz 1 434 korun. K tomu musíte připočítat pravidelné sanitace, ročně zaplatíte za čištění přibližně 2 000 korun.

Průměrná cena jednoho litru vody z barelu vyjde na 6,50 Kč. Pramenitá voda v 1,5litrové PET lahvi stojí běžně 10 korun, ale lze ji koupit i za 6 Kč.

Pokud vypije čtyřčlenná rodina za rok 2 190 litrů vody (1,5 litru vody na osobu za den), zaplatí za vodu v PET lahvích 21 900 korun.

Rada MF DNES

Na vodu by nemělo svítit slunce Na kvalitu vody, kterou pijete z watercooleru, má vliv i jeho umístění.

Není správné, pokud přístroj stojí v prašném a nevětraném nebo vlhkém prostředí, přímo na slunci nebo u kamen či ústředního topení. Varováním je i zaprášený povrch přístroje, nesvědčí to o pravidelné údržbě. Vodu z takového stojanu raději nepijte.


Stejné množství vody z watercooleru ji přijde na 14 235 korun, je však třeba počítat s provozem přístroje 1 434 korun a 2 000 korun za sanitace. Celkem tedy 17 669 korun.

U dvoučlenných domácností už je jedno, zda pijete vodu z PET lahví nebo watercooleru. Obě varianty vyjdou cenově obdobně.

Tip: Pokud jste si zvykli na velké balení pitné vody, můžete ušetřit, když si místo chladicího stojanu pořídíte pumpičku (cena přibližně 500 korun), která vodu z lahve vyčerpá. Na ohřívání či chlazení v tom případě zapomeňte.

Škodlivé bakterie, jež mohou být ve vodě

Koliformní bakterie - Slouží jako ukazatel obecného bakteriálního znečištění. Při větším nálezu existuje zvýšená pravděpodobnost žaludečních a střevních problémů. Dříve byly považovány za znak fekálního znečištění, ale bylo zjištěno, že existují i koliformní bakterie, které běžně žijí a množí se ve vnějším prostředí. Zahrnuje rody Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Citrobacter, Klebsiella.

Organotrofní bakterie - Skupina bakterií, které jsou rovněž ukazatelem znečištění vody. Přirozeně se vyskytují ve všech přírodních vodách, které obsahují všechny důležité živiny.

Avšak pokud se začnou nadměrně množit, signalizuje to, že mají živin přemíru.

Jejich metabolickou činností, rozpadem nebo odumřením může docházet ke vzniku toxických látek. Navíc odumřelé zbytky těchto bakterií slouží jako živiny pro nebezpečné mikroorganismy, jako jsou právě koliformní bakterie nebo Pseudomonas aeruginosa.

Pseudomonas aeruginosa -Jde o patogenní bakterii, která může být zdrojem takzvané oportunitní (vyčkávací) infekce. Ta se může v případě lokálního nebo celkového oslabení organismu aktivizovat a vyvolat onemocnění infekcí. Způsobuje řadu zdravotních potíží, jako je zánět močových cest, středního ucha, silné hnisání na kůži, sliznicích a kostech nebo také průjmová onemocnění u dětí.

Je značně odolná vůči antibiotikům, proto se nevyhýbá ani lidem, kteří je dlouhodobě užívají. Pseudomonas aeruginosa je velmi přizpůsobivá, takže je schopná si vyvinout odolnost i vůči dezinfekčním prostředkům.
byčejný text


Autoři:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Více než polovina britských dětí pod třináct let pila alkohol, zjistila studie

25. dubna 2024  16:19

Více než třetina britských chlapců a dívek v letech mezi 11 a 13 lety má zkušenosti s konzumací...

Dobré zprávy ze Španělska. Olivy se dočkaly vláhy, olej by mohl zlevnit

25. dubna 2024  14:19

Sucho a neúroda vyhnaly loni ceny olivového oleje na rekordní úrovně. Ve Španělsku, které je jeho...

Česko díky členství v EU zbohatlo. Poláci z něj ale vytěžili víc, říká analýza

25. dubna 2024  11:38

Za dvacet let od vstupu Česka do EU se podařilo zvýšit životní úroveň vyjádřenou v HDP na obyvatele...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...