Běžný účet: k platbám, nikoli na spoření

Běžné účty jsou určeny k provádění plateb a rychlému výběru hotovosti, nikoli ke zhodnocování peněz. Jsou využívány pro naprostou většinu transakcí - převody mezd, platby nájemného, energií či účtů za telefon. Prostředky na kontě jsou přístupné díky platební kartě nebo výběru na přepážce.

Při výběru běžného účtu nesledujte jen výši úroků. Důležité jsou poplatky za vedení účtu, za vydání karty či zadání trvalého platebního příkazu. Podstatná je i výše částky, kterou můžete za týden vybrat. Banky většinou nabízejí svým klientům společně s běžným účtem také další produkty.

Můžete si tak ke svému běžnému účtu zřídit různé spořící účty nebo termínované vklady či telefonicky kontrolovat svůj zůstatek na účtu. Úročení prostředků na běžném účtu závisí na velikosti zůstatku. Úrokové sazby se pohybují v rozmezí 0,5 až 3,5 procenta.

Z výše úroků vyplývá, že běžný účet se zásadně nehodí pro investování volných finančních prostředků. Na běžném účtu by měly být uloženy jen nezbytně potřebné prostředky plus určitá finanční rezerva pro neočekávaná vydání. Vklady na běžném účtu jsou stejně jako na termínovaném vkladu ze zákona pojištěny, a to do výše devadesát procent, maximálně však 400 000 korun.

Výhodou je vysoká likvidita, to znamená rychlost, s jakou se člověk dostane v případě potřeby ke svým penězům v hotovosti.