Belgičtí vojáci hlídkují v Bruselu poté, co byl  ve městě vyhlášen nejvyšší...

Belgičtí vojáci hlídkují v Bruselu poté, co byl ve městě vyhlášen nejvyšší stupeň teroristické hrozby (21.11.2015) | foto: Reuters

Podniky v Bruselu kvůli stavu ohrožení prodělávají, stát chystá úlevy

  • 12
Bezpečnostní omezení kvůli hrozícímu teroru v Bruselu ovlivňuje chod tamních restaurací a hotelů. Podniky od vyhlášení protiteroristických opatření zaznamenávají výrazný úbytek zákazníků a tím také tržeb. Federace hoteliérů a restauratérů už kvůli tomu vyjednává s belgickou vládou o úlevách na dani.

Kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku platí v belgické metropoli nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření od soboty.

„První, pochopitelnou a lidskou reakcí těch, kdo měli v Bruselu zamluvený hotelový pokoj bylo, že svůj příjezd pozdrží,“ říká místopředseda bruselské federace hoteliérů a restauratérů Horeca Marc Van Muylders.

Hoteliéři ale podle něj věří, že středeční začátek návratu situace k obvyklé podobě bude znamenat i návrat hostů a zákazníků. „Myslíme, že už příští týden se do Bruselu vrátí normální život,“ řekl.

Lidé, kteří do Bruselu přicestovali na víkend, tedy zároveň s vyhlášením přísných opatření a uzavřením turistických atrakcí, podle Van Muylderse v hotelích většinou ubytováni zůstali a využili možností výletů například do Gentu, Brug či Antverp. „Něco v Belgii viděli a my doufáme, že se vrátí, až muzea znovu otevřou,“ dodává Van Muylders.

Hotelová federace už ale zaznamenala rušení rezervací, především od společností, jejichž zaměstnanci měli mít tento týden v Bruselu nejrůznější jednání či konference. „Ty ale byly často jen přesunuty na jiný týden,“ upozornil Van Muylders.

Tento týden bude výjimečně ztrátový

Ztráty tak podle něj pociťují bruselské restaurace především v pondělí a dnes. „Zisk mají totiž hlavně ze dvou skupin. Kromě turistů jde především o ty, kdo do Bruselu jezdí z okolí pracovat. Je to přes půl milionu lidí, kteří každý den přijedou a většinou se někde naobědvají,“ řekl Van Muylders. Mnoho úřadů a firem ale v nynější situaci doporučilo zaměstnancům pracovat z domova.

Ztráta tržeb za několik dní je podle něj citelná. „V gastronomii to není jako v jiném podnikání, kdy výpadek doženete později. Lidé si dva obědy za den nedávají,“ poznamenal Van Muylders.

Federace už začala vyjednávat s belgickou vládou o možnosti určitých úlev například v daňové oblasti či ohledně sociálního pojištění tak, aby provozovatelé mohli situaci snadněji zvládnout.

„Čekáme, že situace se vrátí do dlouhodobého normálu, tento týden bude ovšem výjimečný. Je to skutečně mimořádné. Myslím ale, že udržení pořádku, bezpečnosti a kontroly jsou v této chvíli daleko důležitější než hospodářský život,“ poznamenal Van Muylders.

Galerie, muzea a další turistické atrakce jsou v Bruselu zavřené, ve vyprázdněných ulicích hlídkují vojáci. Belgické bezpečnostní síly dál intenzivně hledají Salaha Abdelsama, jednoho z pravděpodobných pachatelů koordinované série útoků, která 13. listopadu v Paříži vzala život 130 lidem.

Školy i metro by měly v Bruselu postupně opět začít fungovat ve středu.

,