Vypadá (a prý i chutná) jako hovězí burger, z krávy ale nepochází.

Vypadá (a prý i chutná) jako hovězí burger, z krávy ale nepochází. | foto: ImpossibleFoods.com

Bill Gates investuje do hamburgrů bez krávy. Projekt míří na masožravce

  • 86
Kalifornská firma vyvinula oddělením bílkovin a tuků burger z rostlin, který má být k nerozeznání od hovězího. Miliony dolarů do ní investoval i zakladatel Microsoftu. Projekt přitom nemíří na vegetariány nebo vegany, ale na masožravce.

Jedním ze způsobů, jak vybudovat velkou firmu, je zásadně narušit a překopat odvětví, ve kterém působí. Mnoho podnikatelů se tak snaží přijít s modelem, který snižuje počet článků v obchodním nebo výrobním řetězci. Uber tímto způsobem momentálně supluje taxikářské dispečinky, služba AirBnB nahrazuje sítě hotelů.

Ač se jedná o firmy s hodnotou v desítkách miliard dolarů, jejich „revolučnost“ bledne ve srovnání se záměrem kalifornské společnosti Impossible Foods (v překladu Neskutečná jídla). Ta se totiž rozhodla radikálně změnit výrobu hamburgrů. A to tím, že z procesu odstraní krávu.

„Maso“ vyrábí přímo z rostlin. Mnozí si jistě v tento moment vzpomenou na tofu nebo sóju, tedy vegetariánské náhražky sýra či masa. Zakladatel Impossible Foods, stanfordský profesor Patrick Brown, má ale s produkty své firmy úplně jiné ambice.

„Míříme na masožravce, na lidi, kteří burgry milují. A jediná cesta spočívá v tom, že si tihle lidé sami řeknou, že lepší burger než ten náš v životě nejedli,“ vysvětlil Brown ve videoreportáži pro agenturu Bloomberg.

Nemusí to být úplně nereálný cíl. Na natáčení interview totiž Brown nepřišel s prázdnou. Přinesl s sebou i prototyp svého produktu – burger na první pohled nerozeznatelný od těch, které servírují v libovolné restauraci. A moderátorka, která s Brownem rozhovor vedla, po chvíli uznala, že po zakousnutí se nejen chová a vypadá jako hovězí maso, ale i tak chutná.

Maso ze salátu nebo fazolí

Pokud vše půjde podle předpokladů, mohli by už příští rok rostlinné „maso“ ochutnat američtí strávníci. O tom, že je třeba brát tuto firmu vážně a že Brown má slušnou šanci stát se novou podnikatelskou hvězdou, svědčí víc indicií. Například ta, že se údajně o akvizici firmy Impossible Foods v létě ucházel Google. S nabídkou v nižších stovkách milionů dolarů ale neuspěl.

Místo toho tento týden Brown a jeho společníci prodali menšinový podíl skupině investorů za 108 milionů dolarů. Investiční kolo podle serveru TechCrunch vedl fond švýcarské banky UBS a balík peněz do start-upu vložil i nejbohatší člověk světa a zakladatel Microsoftu Bill Gates. Toho vzhledem k jeho filantropickým zájmům nejspíš zaujala širší vize firmy.

Impossible Foods totiž nechce zůstat jen u hamburgrů, ale hodlá portfolio produktů rozšířit. A pomoci nakrmit rostoucí lidskou populaci.

„Způsob, kterým lidé po tisíciletí vyrábějí z rostlin maso a sýr – tedy s pomocí zvířat – je k životnímu prostředí nejničivější průmyslové odvětví vůbec,“ říká Brown. Pokud se má nadále uspokojovat světová poptávka po mase, nepůjde to bez hrozby toho, „co lidé považují za neakceptovatelné následky“. Tím se distancuje od kontroverzního tématu geneticky modifikovaných potravin.

Jak tedy Brown vyrábí „rostlinné maso“? Ze salátu, obilí či fazolí oddělí bílkoviny, tuky a jiné živiny, které nesou žádoucí chutě a struktury, a poté je kombinuje mezi sebou tak, až vznikne náhražka masa.

Nejnešetrnější k přírodě je tradiční způsob výroby

Podle Browna nemusí výsledek vyžadovat od strávníků kompromisy. Nevidí totiž důvod, proč by umělé maso nemohlo být nejchutnější, nejzdravější a zároveň nejekologičtější možností.

Firma Impossible Foods není sama, kdo se o něco podobného snaží. Několik podobných společností má dokonce produkty na trhu, jako projekt Kite Hill (mezi jehož zakladatele shodou okolností také patří Patrick Brown), který už v amerických obchodech prodává náhražky mléčných produktů.

Čtvrtletník Technology Quaterly zase zmiňuje firmu Beyond Meat, která již prodává umělé kuřecí stripy, nebo společnost Hampton Creek, jež nabízí majonézu vyráběnou bez použití vajec.

„Způsob, kterým lidé po tisíciletí vyrábějí z rostlin maso a sýr – tedy s pomocí zvířat – je k životnímu prostředí nejničivější průmyslové odvětví vůbec.“ Patrick Brown spoluzakladatel společnosti Impossible Foods