Logo digitální měny bitcoin

Logo digitální měny bitcoin | foto: bitcoin.org/Eivind Nag

Bitcoin kvůli obavám z regulace padá. Číňané přes něj nakupují dolary

  • 74
Virtuální měna bitcoin zažívá po nedávném prudkém nárůstu pád. Stojí za ním snaha čínských úřadů došlápnout si na spekulanty, kteří kvůli propadu domácího jüanu přesouvají přes bitcoin své úspory do stabilnějších amerických dolarů. Přes zvýšenou pozornost zůstává tato kryptoměna okrajovým finančním instrumentem spekulantů.

Nejznámější kryptoměna bitcoin se po čase vrací do hledáčku investorů a finančních spekulantů. Po prudkém loňském zhodnocení o sto dvacet procent si na virtuální platidlo ale hodlají posvítit i úřady. Konkrétněji čínské, které minulý čtvrtek ohlásily důslednější dozor nad obchodováním skrze platformu BTCChina.com.

Bitcoin po oznámení odepsal 12 procent své hodnoty a nadále klesá. Zatímco v půli minulého týdne se jeden bitcoin obchodoval za 1 130 dolarů, v pondělí během dne osciloval kolem 900 dolarů za jednotku.

Vývoj kurzu Bitcoinu k americkému dolaru.

Čína se totiž kvůli oslabující domácí měně jüan, která se loni oproti dolaru propadla o sedm procent, potýká s odlivem peněz ze země. Aby mu Peking zamezil, vláda přišla se zpřísněním kapitálových kontrol. Jednotliví Číňané mohou za jeden rok vyměnit jüany v přepočtu za maximálně 50 tisíc dolarů (asi 1,3 milionu korun). Investoři ale našli v regulaci skulinu a za čínské peníze si nakupují právě bitcoiny, které mohou následně bez omezení převést na americké dolary.

Co je Bitcoin?

Platforma pro on-line platby bez centrální autority

Bitcoinové transakce čekají na ověření peer-to-peer sítě. Pokud by někdo chtěl...

Více si přečtěte v našem podrobném článku o platformě Bitcoin.

Podle Zennona Kaprona ze šanghajské konzultační firmy Kapronasia je otázkou času, kdy čínská vláda přijde s přísnějšími regulacemi i pro bitcoin. „Otázkou je, jak budou regulace vypadat a kdy k nim dojde,“ uvedl Kapron pro agenturu Bloomberg.

„Regulace by mohly mít povahu další kapitálových kontrol - vláda by omezila množství bitcoinů, které může fyzická nebo právnická osoba vlastnit. V úvahu připadá i zavedení daně ze zisku nebo držení virtuální měny,“ doplnil analytik TopForex Peter Bukov.

Postoj Pekingu je přitom pro bitcoin zcela zásadní. „Čínské obchodování s bitcoinem představuje podle různých těžko ověřitelných údajů většinu světového objemu transakcí ve virtuální měně,“ vysvětlil analytik BH Securities Martin Vlček.

Zajímavá podle něj je i skutečnost, že bitcoin zažil propad ve dnech, kdy dle spekulací čínská centrální banka intervenovala za účelem posílení jüanu.

Bouře ve sklenici vody

Podle dat agentury Reuters probíhá na čínských platformách jako BTCChina.com nebo Huobi 97 procent veškerých globálních transakcí. Minulý měsíc to představovalo 143 miliard dolarů (3,666 bilionů korun).

To se samo o sobě může zdát hodně, ale není. Údaje Banky pro mezinárodní vypořádání uvádějí, že hodnota transakcí v americkém dolaru byla loni denně v průměru 4,4 bilionu dolarů (asi 113 bilionů korun). Přes českou korunu proteklo v průměru 14 miliard dolarů za den. V bitcoinu se tak i během úspěšného loňského prosince neprotočila za den více než třetina peněz, jako v koruně.

Krádeže a krachy burz

Za úplné historické maximum je považována transakční hodnota 1216,73 dolarů za bitcoin, kterou zaznamenala japonská burza Mt.Gox 17. listopadu 2013.

Toto období a hlavně tato japonská burza jsou ale zároveň příčinami následného pádu. S rostoucí cenou totiž začala kryptoměna přitahovat i zloděje, kteří začali napadat a vysávat jak jednotlivé elektronické peněženky, tak i celé burzy. Největším otřesem potom byl právě pád největší a nejžhavější z nich.

Při bankrotu Mt.Gox z února 2014 jejím zákazníkům „zmizely“ bitcoiny za 390 milionů dolarů (více zde). Následkem toho byl velký otřes důvěry v tuto alternativní měnu a pád hodnoty bitcoinu přibližně na polovinu.

I když se zabezpečení jednotlivých burz mezitím zlepšilo, ke krádežím stále dochází. Letos v květnu zavřela na čas burza GateCoin potom, co se z ní ztratily bitcoiny za 2 miliony dolarů.

Dokonce 72 milionů dolarů v bitcoinech potom v srpnu ukradli hackeři z hongkongské burzy Bitfinex (psali jsme zde).

Další ukazatel, který dává sílu bitcoinu jako obchodní měny do souvislostí, je celková hodnota všech bitcoinů. Ta byla v pondělí podle databáze Blockchain při součtu 14,7 miliardy dolarů. Podle údajů CIA byla hodnota bankovek, mincí a různých forem bankovních účtů 82 bilionů dolarů (2,1 trilionů korun).

Celková hodnota všech bitcoinů tak pro představu není o moc větší než celková hodnota dolaru, kterým se platí v karibském souostroví Triniad a Tobago.

Bitcoin tak zůstává minoritním finančním instrumentem, který je díky poměrně vysoké volatilitě zajímavý především pro spekulanty či právě Číňany, kteří se skrz něj snaží vyvést své peníze ze země. Každopádně se vzhledem k objemu měny na trzích jedná o poměrně zanedbatelnou měnu, i když v jednotlivých případech dokáže při současných malých regulacích posloužit svému účelu.

O bitocin projevují zájem i Češi. Podle bitcoinového podnikatele Romana Valihracha podobným tempem jako cena kryptoměny - tedy na dvojnásobek za poslední rok - roste i zájem Čechů o ni. Valihrach to vidí na objemech zobchodovaných z českých účtů na jím provozované on-line burze CoinMate (více čtěte zde).