Poplatek z každé kopírky by dle návrhu novely autorského zákona musely platit...

Poplatek z každé kopírky by dle návrhu novely autorského zákona musely platit například i knihovny. | foto: Profimedia.cz

Nový autorský poplatek? Měsíčně stovky korun za každou kopírku

  • 916
Někteří poslanci chtějí ochranným autorským svazům přihrát další peníze na poplatcích, které vybírají od úřadů, firem i občanů. Změní se například systém, kterým se vybírají poplatky za kopírky ve veřejných budovách, zdražit by měl poplatek odváděný knihovnami.

Sněmovna bude tento týden řešit ostře sledovanou novelu autorského zákona, která má upravit, z čeho a kolik budou úřady, veřejné instituce, firmy a občané platit autorským svazům různé poplatky. Často půjde o paušální povinnost bez ohledu na to, zda autorské dílo využívají.

Po již dlouho placených poplatcích například za paměťové karty poslanci chtějí změnit způsob, jakým se vybírají poplatky z kopírek. Dosud se platí podle počtu skutečných kopií, Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu ale odsouhlasil verzi zákona, která počítá se zavedením paušálního poplatku za kopírovací stroje ve veřejných budovách nezávisle na tom, co kopírují.

Návrh do zákona nejprve protlačil poslanec Jiří Zlatuška (ANO), následně jeho stranický kolega Roman Procházka. Celý legislativní proces, jak se do návrhu zákona zdražení dostalo, popisuje v dopise poslancům Svaz měst a obcí. Materiálu chybí jakékoliv zhodnocení dopadu na veřejné rozpočty.

Podobně jako u poplatku za paměťová média tak poplatek za kopírky počítá s tím, že se používají i k nelegálnímu rozmnožování cizích děl bez povolení. Zákon tak staví například každého majitele kopírky či paměťového karty do role zloděje autorských děl, kterému však odpouští paušálním poplatkem. Ochranný svaz autorský nedávno uvedl, že si dokáže představit zavedení poplatku například i za použití mobilu.

Stovky měsíčně za každý přístroj

Poplatky kolektivním správcům by navíc musely platit i školy, univerzity, knihovny, archivy, muzea, samosprávy i státní organizace. Tedy instituce, v nichž veřejnost může kopírky využívat. Nejde přitom o malé sumy: pro knihovny se poplatek počítá podle počtu uživatelů, u vysokých škol zákon navrhuje 400 Kč měsíčně za každý přístroj.

„Aby na autorské poplatky uvedená zařízení měla finance, musela by lidem buď zvýšit cenu za pořizované kopie, nebo to zaplatit ze svých rozpočtů. Peníze by pak zákonitě chyběly jinde,“ uvedl Svaz měst a obcí ČR (SMOČR) ve svém prohlášení, v kterém proti novele protestuje.

Z novely autorského zákona se stalo velmi ožehavé téma. Ochranný svaz autorský během jejího projednávání oznámil razantní zdražení poplatků a i proto aktivizoval současně řadu poslanců, kteří chtějí autorským svazů zákonem omezit zdražování maximálně o inflaci.

Novela zákona je transpoziční kvůli nové evropské směrnici, SMOČR ale upozorňuje, že se do ní dostala ustanovení, která po České republice Evropská unie vůbec nepožaduje. „Poslaneckou iniciativou se právní předpis změnil do podoby, která vypadá, jako by stranila některým zájmovým skupinám. A to na úkor veřejných financí,“ říká mluvčí svazu Štěpánka Filipová.

Novela má také dopadnout na knihovny. „Poplatek za půjčování knih se má podle poslaneckých návrhů zvýšit čtyřnásobně – ze současných 0,50 Kč na 2 Kč. Tedy z aktuálních celkových cca 50 milionů korun, které se ročně odvádějí kolektivním správcům práv, na 200 milionů korun,“ upozorňuje předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl.

Kolektivním správcům autorských práv by nově měly odvádět autorské poplatky také univerzitní a vědecké knihovny, které byly dosud z platby osvobozeny. V praxi by to znamenalo opět zvýšení nákladů státu, jednat se má totiž například o státní Národní technickou knihovnu, Národní lékařskou knihovnu, Národní pedagogickou knihovnu Komenského, Knihovnu Ústavu zemědělských a potravinářských informací či Knihovnu Národního filmového archivu.