Luxusní farma Čapí hnízdo na Benešovsku, která patří do koncernu Agrofert...

Luxusní farma Čapí hnízdo na Benešovsku, která patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše, dostala v roce 2008 padesát milionů korun z dotací a veřejných prostředků. Už v roce 2011 projekt kontroloval Auditní orgán, v roce 2014 si jej nechali "proklepnout" poslanci europarlamentu. Teď dotaci prověřuje OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) a česká policie. | foto: archiv Farmy čapí hnízdo

Metro i golfová hřiště. Brusel si posvítil na pochybné projekty z dotací

  • 47
Na golfová hřiště, zbytečné mosty a předražené dopravní stavby Česko v minulosti přikleplo peníze z evropských fondů. Kvůli pochybnostem o smyslu podporovaných projektů loni v březnu přijela na kontrolu skupina europoslanců. MF DNES zjistila, o které projekty měla inspekce speciální zájem.

Proměna zchátralého statku s lihovarem u Olbramovic začala před téměř deseti lety. Dnes je z něj luxusní ekofarma s jízdárnou s názvem Farma Čapí hnízdo, za kterou stojí ministr financí Andrej Babiš, který na nákladnou přestavbu získal i dotaci 42 milionů korun z evropských fondů.

Ačkoliv úřady nenašly při kontrolách využití přidělené dotace žádné pochybnosti a celý projekt byl dokončen dávno před vstupem Babiše do vysoké politiky, bylo právě Čapí hnízdo bod číslo jedna z celkem dvanácti sérií otázek, které eurposlanci české straně položili. Brusel má totiž pochybnosti, zda se Babiš z pozice ministra financí nemůže nacházet v konfliktu zájmů. Právě jeho resort totiž za kontrolu dotací zodpovídá.

Delegaci však zajímaly i výrazně dražší projekty v hodnotě několika miliard korun. Europoslanci se zajímali třeba o prodloužení linky metra A do Motola za 22,6 miliardy korun, které prošetřuje i police, nebo zdvihací most v Kolíně za 1,2 miliardy, který se ukázal být zcela zbytečný.

V hledáčku europoslanců se ale ocitla i  modernizace D1, golfová hřiště nebo vznikající výzkumné centrum s nejmodernějším laserovém zařízením na světě.

„Prověřovali jsme projekty, na které upozorňovala česká média, nebo na které nás navedli whistlebloweři (stávající nebo bývalí zaměstnanci nějaké organizace, kteří upozorňují na její pochybení, - poz. red.),“ zdůvodnila pestrý mix německá europoslankyně Inge Gräßleová, která byla součástí delegace.

Kde má Brusel pochybnosti o využití fondů?
Projekt:Kolik peněz šlo z EU:
ROP SeverozápadCelková alokace 19,8 mld. Kč
Prodloužení linky metra A z Dejvic do Motola 7,5 mld. Kč
Výzkumné centrum ELI 7,5 mld. Kč (85 % z evropských fondů)
Modernizace železniční trati Votice -Benešov6,7 mld. Kč
Zdvihací most v Kolíně876 mil. Kč
Splavnění Vltavy mezi Českými Budějovicemi a Týnem nad Vltavou - sekce I. (ČB-Hluboká n.Vlt.)609 mil. Kč
Modernizace D1 Šternov-Psáře537 mil. Kč
Tramvajová linka Radlická380,8 mil. Kč
Cyklistická stezka Rokytka74,9 mil. Kč
Farma Čapí hnízdo42,5 mil. Kč
Projekt společnosti Trigema (rekonstrukce hotelu Monínec)40,4 mil Kč
Golf Resort Konopiště40 mil. Kč