Od startu EET vzniklo víc hospod než zaniklo, uvedlo ministerstvo

  • 634
Za téměř dva měsíce od zavedení elektronické evidence tržeb skončilo 104 restaurací. Více než trojnásobné množství však otevřelo. Uvedlo to ministerstvo financí na tiskové konferenci. Kontroly, které začaly v prosinci, zjistily 162 případů porušení. Největší zatěžkávací zkouška však přijde v březnu.

Do systému, který umožňuje okamžité sledování hotovostních a karetních plateb, se od 1. března zapojí 200 až 250 tisíc podnikatelů z maloobchodu a velkoobchodu.

Ministerstvo financí uvedlo, že harmonogram platí podle plánu. „Jsou dezinformace, že nebude druhá vlna. Bude, všechno platí,“ sdělil ministr financí Andrej Babiš. Podle dat, které prezentoval, se tržby od zahájení EET zvýšily dvojnásobně, na 20 miliard korun. Narostl také počet registrací plátců DPH. „To jednoznačně vyvrací argument našich kritiků, že je EET pro podnikatele likvidační a potvrzuje, že se jedná o zásadní krok k narovnání podnikatelského prostředí,“ řekl Babiš.

Podle náměstkyně pro daně a cla Aleny Schillerové začaly kontroly už v prosinci. Z celkového počtu 1 842 kontrol zjistili pracovníci Finanční správy v terénu 162 případů porušení od formálních jako je neplnění povinnosti viditelně hostům oznámit evidování tržeb až po závažná, kam patří obcházení systému. U odělení pokut se rozhoduje ve správním řízení.

První vlna EET začala 1. prosince pro hotely a restaurace a týkala se zhruba čtyřiceti tisíc podnikatelů. Zatím bylo vydáno 119 milionů účtenek. Finanční správa se startem spustila webový portál, kde lidé mohli udávat potenciálně nepoctivé podnikatele, ale ministerstvo financí později web zrušilo. Babiš to nyní zdůvodnil tím, že se zájem od podstatného tématu, kterým je EET, přenesl k udavačství.

Podle dat ministerstva zaniklo od 1. prosince 104 hospod, avšak 370 nových vzniklo.

Průzkum o EET

Kladné vnímání elektronické evidence tržeb (EET) mezi lidmi zůstalo ve druhé polovině loňského roku na stejné úrovni a posílilo jejich přesvědčení v pozitivní vliv systému na podnikatelské prostředí.

V prosinci stejně jako v květnu pohlíželo na EET jako na pozitivní opatření 63 procent Čechů a dvě třetiny občanů nadále očekávají, že evidence zlepší výběr daní. O sedm bodů na 55 procent se zvýšil počet těch, podle kterých EET pomůže narovnat podnikatelské prostředí. Plyne to z průzkumu agentury STEM, která ho provedla pro Generální finanční ředitelství.

První vlna s sebou téměř okamžitě přinesla zdražení. EET tak pocítili i návštěvníci restaurací ve vyšších cenách pokrmů či nápojů. Někteří zdražili i o desítky korun. Řada z hospodských to však vysvětlovala nárůstem cen vstupů jako jsou suroviny, pořízením pokladen apod.

Podle propočtů, které provedla MF DNES, by samotné zavedení EET nemělo být důvodem ke zdražení. Restauratérům navíc klesla DPH z 21 na 15 procent (přečtěte si, co si restauratéři myslí o evidenci tržeb).

Ve druhé vlně se připojí mnohonásobně víc podnikatelů. Start je naplánován na 1. března. Zatím se do systému zaregistrovalo asi 20 tisíc podnikatelů, což je zhruba jen desetina obchodníků, na které se bude nově povinnost vztahovat.

Podnikatelé mají především dotazy technického rázu. Nejasnosti panují například kolem toho, zda se jich evidence tržeb bude týkat, pokud vykonávají činnosti různé povahy. Například autoservis, který by prodával pneumatiky, by spadal do druhé fáze, přestože poskytuje služby. V některých případech ale zákon umožňuje evidenci odsunout. Záleží na objemu činnosti, která není hlavní činností podnikatele. Upravují to pravidla pro minirotiní činnost, která jsou metodickou pomůckou Finanční správy.

Malé prodejny - ohrožený druh

Podobně jako tomu bylo v první vlně, která smetla některé restauratéry zejména v regionech, je možné, že i druhá vlna bude mít své oběti mezi obchodníky. Potíže s EET můžou mít podle předsedy Asociace českého tradičního obchodu Zdeňka Juračky hlavně malé prodejny v nejmenších obcích, jejichž roční tržby se pohybují ve stovkách tisíc korun. „Jsou nyní na pokraji přežití a šedé ekonomiky,“ uvedl.

Provozovatelé některých malých prodejen podle něj plánují ukončit činnost. „Možná by k tomu uzavření došlo i bez EET. Hlavním problémem je ekonomika prodejen,“ řekl Juračka. Nejmenším obchodníkům bude podle něj nutné pomoci. Téma by se mělo dostat na pořad jednání s asociací krajů či ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.