Blokování je u každého operátora jiné

Ten, kdo ztratí svůj mobilní telefon, nebo mu jej dokonce ukradnou, přístroj patrně již těžko najde.
Ten, kdo ztratí svůj mobilní telefon, nebo mu jej dokonce ukradnou, přístroj patrně již těžko najde. Může však alespoň zabránit tomu, aby nový majitel provolal na jeho účet horentní částky. Každý uživatel mobilního telefonu má na své SIM kartě, vložené uvnitř telefonu, napsáno identifikační číslo, které umožní jeho identifikaci v rámci sítě. Díky SIM kartě může volající být nezávislý na konkrétním telefonním přístroji a volat na svůj účet z jakéhokoli mobilu. Musí však znát takzvané PIN číslo, které chrání každou SIM kartu proti neoprávněnému použití. Zablokování SIM karty je prvním krokem, který by měl každý člověk při krádeži nebo ztrátě mobilního telefonu udělat. Zamezí tím přístupu do sítě zloději nebo tomu, kdo má nalezený mobilní telefon právě u sebe. Také sám přístroj je chráněn, a to pomocí kódu IMEI. Toto patnáctimístné číslo umožní identifikovat každý přístroj, neboť první část kódu (takzvaný kód TAC - Type Approval Code) mají sice telefony stejného typu shodný, ale zbývajících devět míst se u každého konkrétního přístroje liší. Štítek s kódem IMEI je zpravidla napsán v bateriovém prostoru telefonu a měl by být i na dokumentech, které zákazník k přístroji dostane (záruční list, faktura). Pomocí kódu by mělo být možné zablokovat přímo telefonní přístroj, ale v praxi tomu tak není. Aby byla blokace pomocí kódu účinná, je nutné vytvořit nejen celostátní, ale i celosvětovou databázi těchto kódů. Ta sice existuje, ale ne všichni operátoři ji využívají tak, jak by měli. V tuzemsku nabízí blokaci přístroje pouze Eurotel. Takto zablokovaný telefon však lze používat v síti Paegas nebo Oskar nebo si jej nechat odblokovat například v bazaru.

Jak se blokuje telefon v případě ztráty nebo krádeže

EUROTEL (infolinka 0800/180 011)

* SIM kartu lze zablokovat třemi způsoby. Nejjednodušší je to telefonicky na oddělení služeb zákazníkům, kde zákazník nadiktuje telefonní a identifikační šestimístné číslo ukradeného telefonu (to slouží například i pro zjištění výše účtu). Pokud je nezná, lze požádat o zablokování i zasláním faxu na urgentní faxové číslo nebo osobní návštěvou značkové prodejny či dealera. V těchto případech musí uvést své jméno, adresu, rodné číslo, v prodejně se prokázat nejméně dvěma osobními doklady. Blokaci SIM karty operátor provede během několika minut. Pokud má zákazník dotovaný telefon, musí do 14 dnů od odpojení požádat znovu o aktivaci a výměnu za novou SIM kartu se stejným telefonním číslem v prodejně. Tato služba stojí 500 korun.

* Přístroj lze zablokovat jen na základě písemné žádosti a pouze v síti Eurotel (pokud si dá zloděj do telefonu kartu jiného operátora, zablokování není možné). Po nahlášení krádeže na oddělení služeb zákazníkům a zablokování karty musí zákazník poslat do 24 hodin na urgentní faxové číslo žádost o blokaci telefonu spolu s dokladem o jeho zakoupení (se záručním listem, kde je uvedeno IMEI telefonu) a potvrzení od policie o krádeži. Při krádeži je nejdůležitější co nejdříve zablokovat SIM kartu, aby nedošlo k provolání vysokých částek. U GO sady lze zablokovat pouze přístroj, nikoli kartu.

PAEGAS (infolinka 0603/603 603)

* SIM kartu může zákazník zablokovat tak, že zavolá na infolinku, kde uvede telefonní číslo ztraceného či ukradeného telefonu a své heslo (je napsané na smlouvě v levé dolní části). Blokaci SIM karty provede operátor do pěti až deseti minut. O zablokování může klient požádat i v jakékoli značkové prodejně, kde předloží svůj občanský průkaz a uvede telefonní číslo. Za samo zablokování karty zaplatí zákazník 1000 Kč, novou SIM kartu se stejným telefonním číslem získá u prodejců Paegas zdarma.

* Zablokování přístroje síť RadioMobil neumožňuje, neboť je poměrně snadné každý přístroj odblokovat. Tuto službu hodlá zavést až v době, kdy již budou na trhu telefony, u nichž nebude možné přemazat blokovací kód. U Twist sady nelze zablokovat kartu ani přístroj.

OSKAR (infolinka 0800/177 177)

* Blokaci SIM karty lze provést pouze telefonicky. Zákazník zavolá na linku péče o zákazníky a nahlásí nejdříve své čtyřmístné bezpečnostní heslo a pak jméno, adresu, rodné číslo a ukradené telefonní číslo. Blokaci SIM karty operátor provede do 30 minut. Pokud zákazník požádá telefonicky o náhradní SIM kartu se stejným tel. číslem, zaplatí za ni 1000 Kč a bude mu zaslána do tří dnů.

* Zablokování přístroje síť Oskar neumožňuje. Oskar jako jediný nabízí i zablokování karet prodávaných v sadách (OSKARTA). Způsob je stejný jako u SIM karty.

Poznámka: Redakce MF DNES zavolala jednotlivým operátorům a zjišťovala, jakým způsobem je možné zablokovat SIM kartu, případně celý přístroj (tedy jeho IMEI).

Témata: Pin, Test iDNES.cz