Výhled na Strakovu akademii ze zahrady, která není veřejnosti běžně přístupná.

Výhled na Strakovu akademii ze zahrady, která není veřejnosti běžně přístupná. | foto: František Vlček, MAFRA

Bloomberg: Česko je ráj investic. Zemanovi, Babišovi i komunistům navzdory

  • 47
Americká agentura Bloomberg si všímá, že české státní dluhopisy se čím dál víc těší přízni zahraničních investorů. Přikládá to jednak ekonomickému růstu a stabilní situaci, ale zároveň i tomu, že se investoři obávají politické budoucnosti v Polsku a Maďarsku.

„Český prezident tento týden zavtipkoval, že by urovnal své neshody s premiérem pomocí kalašnikovu (více čtěte zde). Tamní ministr financí je miliardář, který nevidí žádný střet zájmů v tom, že ovládá i chemické a mediální impérium. A komunisté, kteří obhajují vystoupení z NATO, jsou třetí nejpopulárnější stranou,“ píše agentura Bloomberg v samém úvodu textu věnovaném investicím v Česku. Zároveň ale hned dodává: „V regionu, kde se Česko nachází, se to považuje za stabilitu.“

Ekonomicky stabilní situaci Bloomberg dokládá na srovnání emisí desetiletých vládních dluhopisů. Pouze čtyři země - Japonsko, Švýcarsko, Nizozemsko a Německo - si formou těchto dluhopisů aktuálně půjčují levněji než Česko.

Výnost desetiletých státních dluhopisů za poslední dekádu :

Příznivá ekonomická situace - zapříčiněná dle Bloombergu kombinací více než čtyřprocentního růstu HDP a narovnáváním vládního deficitu - stojí i za tím, že státní dluhopisy čím dál častěji lákají zahraniční investory. Mezi listopadem 2014 a 2015 stoupl objem českých dluhopisů vlastněných zahraničními investory o 36 procent. Pro srovnání: V Polsku to v té době bylo jen o pět procent, v Maďarsku naopak exit zahraničních investorů způsobil pokles o 21 %.

Úspěšná privatizace a dobrý výkon koruny

Právě se dvěma největšími partnery z visegrádského klubu text Bloombergu Česko celou dobu srovnává. A i díky tomu z toho vychází dobře. Polsku totiž například v reakci na směřování nové vlády agentura Standard & Poor’s snížila rating. Podle Bloombergu to totiž připomíná Orbánovo Maďarsko, které investory odradilo například tím, že v roce 2010 doplnilo rozpočet novými daněmi, které postihly zejména velké společnosti se zahraničními vlastníky.

Porovnání vývoje kurzu koruny, zlotého a forintu

Jako příčiny současného příznivého investorského klimatu v Česku uvádí Bloomberg úspěšné privatizace největších firem (konkrétně jmenovány jsou Škoda Auto a Komerční banka), silný automobilový průmysl nebo dobrý výkon koruny vůči euru od vstupu do EU.

Slabiny vidí uznávaná agentura v některých charakteristikách současné koaliční vlády a vypichuje například vicepremiérem Andrejem Babišem bagatelizovaný střet zájmů, když si i po nástupu na ministerstvo financí ponechal své chemické, potravinářské, lesnické a mediální firmy (Babišem stoprocentně vlastněný holding Agrofert drží i všechny akcie vydavatelství MAFRA, které provozuje i server iDNES.cz - pozn. red.).

Současný kabinet ale zároveň podle Bloombergu investoři svou přízní oceňují za to, že odolává návrhům na navýšení korporátní daně a snaží se snižovat rozpočtový deficit. Bloomberg se ale už víc nevěnuje tomu, jak se ono snižování reálně daří. Letošní rozpočet totiž počítá s nižším schodkem, než bývalo v posledních letech zvykem, ale například opozice ho i přesto v době růstu považuje za rozhazovačný (více o rozpočtu čtěte zde).

„Stabilní, ale trochu nudný trh“

„I když koalice přidala penzistům a odsouhlasila investice do dálnic, český státní dluh, který činí okolo jedenačtyřiceti procent, je polovinou průměru Evropské unie,“ dodává Bloomberg s tím, že podle OECD bude pro státní finance v dlouhodobějším horizontu těžkou zkouškou stárnutí populace.

Manažer frankfurtského fondu Union Investment Privatfonds Dmitrij Barinov navíc připomíná, že v porovnání s Polskem a Maďarskem je český ekonomický růst více spjatý se sousedním Německem. „Investoři se k Česku chovají spíše jako k rozvinuté zemi než k rozvíjejícímu se trhu. Je pro ně dobrý, stabilní, ale i tak nějak nudný,“ uzavírá Barinov.