Bobo Blok: od kopírky ke kalendářům

  • 3
Od hudby ke kopírce, od kopírky k jedné ze dvou největších továren na výrobu kalendářů u nás. Taková byla cesta za úspěchem majitele rodinné firmy Bobo Blok Václava Kabáta, která v současné době zaměstnává zhruba stovku lidí a plánuje obrat 120 milionů korun.

"V roce 1990 jsem vyjel s orchestrem na tři měsíce do Caracasu. Zaujalo mě, že zde doslova na každém rohu bylo nějaké kopírovací centrum. To u nás za totality nebylo, co kdyby si chtěl někdo namnožit letáky. Tehdy ve Venezuele jsem se rozhodl, že až se vrátím, zkusím to s kopírováním," vzpomíná na své začátky Kabát.

Před pádem totality hrál na bicí ve skupině Žentour v sestavě s Jankem Ledeckým, ve Filmovém symfonickém orchestru a občas se mihl v televizi za bicími v Orchestru Václava Hybše.

S třemi tisícovkami dolarů, které si za oceánem vydělal hraním, zamířil do nově vzniklého českého zastoupení Minolty. Koupil si repasovanou kopírku a v pražském bytě začal jako jeden z prvních s kopírovacími službami.

"Začátky byly obtížné, protože nebyl materiál. Snažil jsem se sehnat co nejlepší papíry a k tomu nabídnout zákazníkům i něco navíc. Koupili jsme s manželkou další kopírku a přestěhovali se do upravených prostor v bývalé prádelně," vzpomíná na první podnikatelské kroky.

Nakopírovat, svázat
Se žlutým žigulíkem se vydal do Německa a přivezl první jednoduché ruční zařízení na vazbu volných listů plastovou spirálou.

Tím položil základní kámen k rozvoji knihařských služeb ve firmě. Zakázek přibývalo a obchůdek v Kateřinské ulici přestával stačit. Václav Kabát vyzval ke spolupráci své švagry Jiřího Střihavku a Martina Severu a adoptivního synovce Aloise Večerku, kteří se stali společníky firmy.

Společně poté rozjeli výrobu bloků a dalšího papírenského zboží v Sedlčanech. Proč právě zde? Čtrnáct kilometrů odtud, ve vesničce Brsina, se Václav Kabát narodil.

Začátky firmy v nové továrně a s novým výrobním programem nebyly jednoduché. Společníci se učili novým technologiím.

"Nikdo z nás nebyl z oboru a to nás v mnoha směrech svazovalo, protože jsme se museli vše učit od začátku. Ale na druhou stranu nám to dávalo možnost hledat nové, neobvyklé způsoby," říká Václav Kabát.

Postupně přibývaly zakázky a ruku v ruce s nimi i nové stroje. Firma zakoupila tiskárnu a řezačky a dílna začala být těsná. Přišel pronájem výrobní haly v továrně Strojírny Sedlčany.

Chce to vlastní halu
To už se psal rok 1994 a Václav Kabát se začal ohlížet po vlastním objektu. Do oka mu tehdy padl bývalý velkokapacitní kravín ve Voračicích poblíž Vrchotových Janovic. Firma chátrající areál zakoupila.

Z obrovských hal budovaných na volné ustájení dobytka, s betonovými žlaby, kanály na odvod kejdy a obrovskými prostory na siláž vznikla jedna z nejmodernějších továren na výrobu papírenského zboží.

Kdo by před sedmi lety zavítal do tehdy nevábných prostor, našel by zde Václava Kabáta a jeho švagra Jiřího Střihavku, jak zde pod střechou čistí ocelové trubky nesoucí konstrukci krovů.

Vysledovat dnes původní účel, ke kterému areál továrny Bobo ve Voračicích sloužil, je velmi těžké. V bývalé vážnici a domku hlídače jsou kanceláře, na ně navazuje byt většinového majitele, který zde žije s manželkou a dvěma syny Václavem a Janem.

Dvůr a haly jsou výrazně označené, všude je uklizeno, v továrně panuje naprostý pořádek.

"S Václavem Kabátem a firmou Bobo Blok už několik let úzce spolupracujeme při výrobě kalendářů," říká Zdeněk Choleva z firmy Helma.

"Nejvíce na něm obdivuji, jak je extrémně důsledný. Je schopný si na všech vynutit špičkovou kvalitu odváděné práce. Firma Bobo má velmi slušnou dodavatelskou kázeň. Mají tak trochu německý styl práce, na který v Česku stále ještě nejsme příliš zvyklí," dodává Choleva.

S angličtinou do Evropy
Naprostou špičku představuje Bobo Blok ve vazbě kalendářů, kterých letos projde továrnou přibližně pět milionů. Polovinu výrobních kapacit vytěžují zakázky, zbytek jsou vlastní výrobky.

"V současné době jsme již asi dosáhli vrcholu možností, které český trh nabízí. Je čas vydat se do Evropy. Mám od našich západních sousedů zkušenost, že se vstupu naší země do unie obávají. Vědí, že Češi jsou šikovní a mají nápady. Dovedeme u nás vyrobit věci ve špičkové kvalitě a levně," říká Václav Kabát.

A jak se firma Bobo Blok na vstup do unie připravuje? "Lidé se učí angličtinu a nový stroj Rilecart je schopen vychrlit každé tři vteřiny jeden zcela hotový kalendář. Do Evropy se těšíme," říká s optimismem Václav Kabát.