Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David Port, MF DNES

Bohemia Energy je v insolvenčním řízení. Jde o šikanu, tvrdí obchodník

  • 87
Největší alternativní dodavatel elektřiny v tuzemsku Bohemia Energy je v insolvenčním řízení. Soud zahájil řízení na návrh kyperské společnosti Jonaza Trading Limited. Ta přihlásila pohledávku přes 304 tisíc Kč. Podle Bohemia Energy jde o šikanózní návrh, který už byl jednou smeten.

Částku, ve které nejsou započteny úroky z prodlení, žádá kyperská firma jako odměnu za nespecifikované služby. Pro dlužníka navrhuje úpadek.

Insolvenční návrh podala Jonaza Trading Limited v pondělí. Ve stejný den pak pražský soud řízení zahájil. To však ještě neznamená, že tvrzení v návrhu jsou pravdivá, insolvenční řízení soud zahajuje v podstatě automaticky, v rámci něho se pak rozhoduje o insolvenci, tedy neschopnosti podniku hradit své závazky, popř. se návrh zamítne.

„Jedná se o zjevné a opakované šikanózní zneužití insolvenčního zákona. Údajná pohledávka ve výši 304 315 Kč kyperské společnosti Jonaza Trading Limited, která insolvenční návrh podala, neexistuje. Již dříve tohoto roku české soudy insolvenční návrh této společnosti odmítly,“ nesouhlasí s návrhem mluvčí Bohemia Energy Alžběta Šťastná.

Podle ní je BE je schopna plnit veškeré závazky. Společnost je největším alternativním dodavatelem elektřiny a plynu v Česku. Za loňský rok vykázala tržby ve výši 9,4 miliardy korun.

Jonaza Trading Limited je kyperská společnost. Kypr je po Nizozemsku druhým nejoblíbenějším daňovým rájem, kam přesídlují tuzemské firmy, nebo kde se zakládají prázdné firemní schránky.

Kyperská firma v návrhu navíc tvrdí, že tuzemský soukromý obchodník s elektřinou dluží přes 170 milionů korun dalším společnostem či osobám, z toho přes 135 milionů korun Haně Písaříkové a dalších téměř 24 milionů na srážkové dani Specializovanému finančnímu úřadu.

Kromě toho kyperská firma vyjádřila podezření, že BE může dlužit i finančnímu úřadu na dani z příjmu právnických osob. Údajně proto, že do zdanění nezahrnula úroky z úvěrů spřízněným firmám, přičemž půjčky měly být bezúročné. V tomto případě navrhovatel vypočetl dluh na daních za loňský rok přes 9,3 milionu korun.

Insolvenční návrhy se skutečně mohou snadno zneužívat k šikanování nepohodlných firem. Soud o zahájení insolvenčního řízení musí rozhodnout do několika hodin od podání návrhu. Během tak krátké doby není možné posoudit obsah, ale v podstatě jen splnění formálních požadavků. Ovšem ani nedodržení základních parametrů nemusí bránit zahájení insolvenčního řízení. Posledním takovým případem je řízení s Templářskými sklepy Čejkovice, kdy soud návrh zamítl částečně kvůli nesplnění formálních požadavků až po čtyřech dnech. (více čtěte zde)