Ministr financí Andrej Babiš.

Ministr financí Andrej Babiš. | foto: František Vlček, MAFRA

Hazardní zákon přerostl v „boj o svobodu internetu“. Uspěje Babiš v Senátu?

  • 65
Ministerské plány Andreje Babiše na regulaci hazardu prošly poslední zkouškou. Senát nechal nechal vládní návrh beze změny. A mezi senátory přitom probíhala mnohem obecnější a filozofičtější otázka než u poslanců – nebyla navrhovaná regulace hazardu na internetu cestou k nepřípustné, státem řízené cenzuře?

Kvůli vyostřené diskusi v horní komoře parlamentu byů Babiš – navzdory hladkému průběhu ve Sněmovně – opět v nejistotě. Připomínky totiž útočily na podstatu jím navrhovaných změn.

O co šlo? Navrhovaná regulace otevírá český internet pro zahraniční firmy, zároveň však přináší nástroje, jak blokovat internetové stránky firem, které nebudou v Česku platit daně. K tomu chce ministerstvo nově blokovat platby na síti. O blokování jednotlivých webů bude rozhodovat přímo Babišovo ministerstvo.

Prošlý návrh ještě musí podepsat prezident republiky Miloš Zeman.

Internetová komunita je proti...

Právě to pravicové politiky, stejně jako internetovou komunitu, rozčiluje možná úplně nejvíc. „Stále věříme, že politici nebudou ignorovat názor odborné veřejnosti a nepodpoří návrh, který prokazatelně nemůže přinést pozitivní efekt, zato svěří cenzurní pravomoc do rukou politicky řízeného úřadu a zdraží přístup k internetu pro české uživatele,“ říká předseda Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) Ján Simkanič.

Proti ministerstvu vystupují internetové a mediální firmy, mobilní operátoři i poskytovatelé internetového připojení. Kriticky se vyjádřil rovněž šéf Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

Podle nich je blokování zbytečně drahé, může způsobit zdražení připojení, navíc je málo účinné a v konečném důsledku snadno zneužitelné. Když už by někdo o blokádě měl rozhodovat, měl by to podle nich být soud nebo nezávislý regulátor, nikoliv politické ministerstvo. Někteří hovoří o zásahu do práv na informace na internetu.

Ministerstvo financí tvrdí, že jsou obavy zbytečné. „Pokud subjekt nebude s rozhodnutím ministerstva souhlasit, může se přece obrátit na soud. Navíc si stále myslím, že točící se válec s ovocnými symboly není v pravém slova smyslu informace,“ říká Ondřej Závodský, náměstek ministra financí.

Návrh v úterý schválil senátní výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. I proto je Závodský ve vztahu k dnešnímu hlasování optimistou. Pokud by blokace internetu z návrhu vypadla, podle mnohých by celá právní úprava výrazně oslabila a ztratila jako celek smysl.

...hazardní firmy stojí za Babišem

Je paradoxní, že v této debatě se ministerstvo může opřít hlavně o podporu hazardních firem, v jejichž zájmu je nelegální trh co nejvíce omezit. A to neplatí jen o tuzemských firmách, které v Česku už nyní podléhají regulaci a odvádějí daně, ale také o zahraničních společnostech, které o vstupu na český trh uvažují. Nový zákon totiž vůbec poprvé umožní příchod zahraniční konkurence.

„Forma blokace internetových stránek firem, které nemají licence, je běžná ve většině zemí, kde působíme. Není to nic výjimečného a je logické, že toto opatření bude hrát značnou roli při našem uvažování o vstupu do Česka. Jde o ochranu naší investice,“ říká Martin Lyčka, právník jedné z největších herních skupin Paddy Power Betfair.

„Nemyslím, že jde o zásah do svobody internetu, neboť každý bude mít možnost o licenci zažádat. Osobně nejsem pro regulaci internetu, ale zde jsou jasná pravidla na místě,“ dodává Lyčka, který dříve uvedl, že Paddy Power Betfair o vstupu do Česka vážně uvažuje.

Pro domácí hazardní společnosti byla vždy zahraniční konkurence, která v Česku neplatí daně, trnem v oku. Podle Marka Hermana, šéfa sdružení Apkurs, které zastupuje domácí sázkové kanceláře, jde často o firmy z daňových rájů, které státní rozpočet připraví ročně až o miliardu korun.

„Už dnes je mnoho domácích firem na internetu ohroženo daňově zvýhodněnou zahraniční konkurencí, přesto nikoho ani nenapadne blokovat třeba Facebook, Google, Apple, Amazon nebo Alibabu. Proč tuto ochranu za cenu ohrožení svobody internetu má získat hazardní průmysl, byť legální, si vysvětlit nedovedu,“ namítá Simkanič. Podle něj by stačilo nelegální hazard potírat pomocí blokace plateb.