Boj o půdu s Evropou pokračuje

Šance Čechů, že se několik let po vstupu do Evropské unie nebudou muset bát zdražení pozemků, se zvýšily. Evropskou komisí totiž prošel návrh na zavedení přechodného období, během kterého nesmí občané současné patnáctky kupovat v Česku jakoukoli půdu.
Možnost okamžitého otevření trhu s pozemky je jedním z hlavních argumentů odpůrců vstupu do EU.

Do projednávání kapitoly o volném pohybu kapitálu vstupovala Česká republika s požadavkem na přechodné období v délce deseti let. Poláci, kteří by se k unii měli připojit ve stejném termínu jako Češi, požadují výjimku dokonce na osmnáct let.

Evropská komise teď navrhla členským státům unie, aby souhlasily s přechodným obdobím sedm let pro zemědělskou a lesní půdu a pět let pro ostatní pozemky. Po dobu platnosti těchto období by prodej půdy cizincům podléhal povolení.

Skeptici argumetují názorem, že bohatí občané současné evropské patnáctky se vrhnou na volné pozemky, za které nabídnou tolik peněz, že jim "chudí" Češi nebudou schopni konkurovat. Cena pozemků by pak vzrostla o desítky procent.

Opačný názor tvrdí, že nikdo ve skutečnosti nemá k dispozici ani přehled o potenciálním zájmu cizinců o české pozemky. Předseda Evropské komise Romano Prodi nedávno prohlásil: "Sám si myslím že nikdo nebude spěchat, aby skoupil Českou republiku - a pokud bude, je to snad problém. Kdo si vezme české domy s sebou do ciziny?"

Jedním dechem ale dodal, že obává-li se někdo prudké liberalizace trhu s pozemky, je třeba jeho obavu vzít na vědomí a hledat kompromis.

,