Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Vedení Sazky vybralo investora, jméno ale zatím nesdělilo

  • 29
Představenstvo loterijní společnosti Sazka přijalo na dnešním mimořádném zasedání jeden z předložených návrhů řešení situace firmy. Manažeři měli na stole návrhy holdingu Synot, který spolupracuje s podnikatelem Karlem Komárkem mladším ze skupiny KKCG, a investiční skupiny Penta.

Podrobnosti k dnešnímu rozhodnutí a následným krokům chtějí manažeři Sazky zveřejnit až na tiskové konferenci v úterý 1. února. Mluvčí loterijní firmy Zdeněk Zikmund ani neuvedl, jestli dnes zvolené řešení bude záviset na schválení akcionářů na mimořádné valné hromadě. Ta se podle Kejvala pravděpodobně uskuteční příští týden.

Sdílnější nebyli ani zástupci investorů, kteří se podle informací v médiích mají o Sazku ucházet. "K této věci se nebudeme vyjadřovat," řekl mluvčí KKCG Dan Plovajko. Podobně se vyjádřil i mluvčí Penty Martin Danko.

Synot údajně navrhuje, že by mu připadlo 60 procent Sazky, 30 procent by zůstalo u současných akcionářů. Na 30 procent akcií by potom podle scénáře Synotu šlo v příštích letech po restrukturalizaci Sazky na burzu. Současní akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu.

Předseda Českého svazu tělesné výchovy, hlavního akcionáře Sazky, Pavel Kořán minulý týden řekl, že do Sazky chtějí vstoupit další dva noví zájemci bez nároku na podíl. Později uvedl, že jedná s jedním menším investorem, jméno nezveřejnil.

Největším držitelem dluhopisů Sazky je podle posledních dostupných informací miliardář Radovan Vítek. Vedle drobnějších nákupů získal v uplynulých dnech velké balíky od UniCredit Bank a Raiffeisen Bank International. Městský soud v Praze dostal od Vítkovy firmy Moranda návrh na zahájení insolvenčního řízení se Sazkou 17. ledna. Sazka ale Vítkovy pohledávky neuznává a tvrdí, že není v insolvenční situaci.

Sazka čelí problémům zejména kvůli vysokým splátkám za výstavbu pražské O2 areny držitelům dluhopisů.