"V žádném případě nebojujeme za své výhody, ale především za výhody ostatních, kteří mají méně informací. Cíl stávky byl zrušit ustanovení zákona 235 o DPH, které razantním způsobem prohlubuje hospodářskou krizi a míří především na zaměstnavatele, ať už jsou to živnostníci, podnikatelé, nebo státní instituce a státem vlastněné firmy," vysvětlil překvapivým způsobem důvody plánovaného zastavení dopravy Dušek.
Podle něj totiž stát tím, že by chtěl zdaňovat zaměstnanecké benefity z jejich skutečné a nikoliv zlevněné ceny, prohlubuje ekonomickou krizi.
on-line rozhovor
|
Vyšší daň totiž musí zaplatit ze své kapsy buď zaměstnavatelé, nebo je přenést na své zaměstnance. Pokud by tak České dráhy nechtěly tyto náklady nést samy, museli by si železničáři například roční režijku kupovat namísto současných 250 korun za 1 500 Kč.
To se jim nelíbí, a tak se svých plánů zastavit železnici, autobusy, tramvaje a případně i metro nevzdají podle Duška do té doby, dokud zákonodárci neprosadí jejich požadavky na zrušení vyššího zdanění do praxe. "Stávkové výbory se nezruší do doby, než bude schválena novela zákona o DPH," poznamenal.
Kdo nic neumí, měl by jít pracovat do odborů
Překvapivě odpověděl Dušek také na otázku, zda souhlasí s myšlenkou, že kdo nic neumí, měl by jít pracovat do odborů. "Svým způsobem ano," prohlásil předák.
Z míry ho nevyvedla ani otázka na to, zda si zaměstnanci Českých drah, tedy státní společnosti, která dlouhodobě neprosperuje, vůbec nějaké benefity zaslouží. "Poslanecká sněmovna nevytváří žádnou přidanou hodnotu ani žádný produkt, který by obohatil státní pokladnu, a přesto každý poslanec má nezdaněné náhrady z vašich daní 43 tis. Kč měsíčně, a to pomíjím desetitisíce dalších nedaněných příjmů na experty, kanceláře, asistenta a podobně," vyrovnal se s odpovědí Dušek.
Čtěte: Stávka v dopravě zítra nebude, odbory vyčkávají |
Odboráři hrozí stávkou od minulého úterý. Spor o zdanění benefitů se přesunul i do politiky. Vláda koncem minulého týdne odborářům ustoupila a navrhla zrušit vyšší zdanění zaměstnaneckých benefitů, které platí od ledna. Poté couvla i vláda. Odbory ale chtějí záruky, že zákon projde i v Senátu, a stávkou hrozí dál. A naopak nechtějí slyšet, že ovlivňují politiky.
Rozhodnutí o stávce si odboráři nechávali na poslední chvíli. Ke zrušení je přimělo včerejší hlasování Sněmovny a písemné záruky lidovců, ČSSD a KSČM. Slíbili opravdu politici, že budou hlasovat podle představ odborů?