Bojujte více s korupcí, naléhá Evropská unie

Korupce stále sužuje Českou republiku. Podle názoru Evropské komise se projevuje podvody, praním špinavých peněz, krádežemi, které státní instituce tolerují, i tunelováním. Letošní hodnotící zpráva o Česku v podkapitole "protikorupční opatření" využila především výzkumů pražské pobočky Transparency International. Podle nich se například každý pátý Čech domnívá, že korupce ovlivňuje zejména státní správu, policii, zdravotnictví, bankovnictví i politickou sféru.

"Akce Čisté ruce se poněkud zpomalila, což se projevilo v počtu trestních stíhání," konstatuje zpráva. Z 209 návrhů, které Výbor na ochranu ekonomických zájmů předal státnímu zástupci, bylo 70 předáno policii k dalšímu prošetření. V 18 případech bylo zahájeno stíhání, ale jen šest případů se dostalo před soud. Ze zprávy vyplývá, že hlavním nedostatkem v boji proti korupci je málo dobře vyškolených odborníků na hospodářskou kriminalitu i chybějící účinná spolupráce mezi státními institucemi.

Zpráva rovněž připomíná odmítnutí novely trestního zákoníku parlamentem v květnu letošního roku, chybějící pokrok v reformě státní správy a nízké platy úředníků.

"Míra korupce se dá velmi špatně určit. Není jasné, zda lidé odpovídající na anketní otázky říkají pravdu," říká ředitel pražské pobočky Transparency International Michal Burian. "Ti, kteří v životě nebyli u soudu, se domnívají, že právě tam je korupce na denním pořádku," dodává.

Z Národního programu přípravy České republiky na členství, který vláda přijala v květnu letošního roku a jenž je reakcí na loňskou bruselskou zprávu, vyplývá, že koordinátorem boje proti korupci je ministerstvo vnitra. Tento resort se chce zaměřit na nezákonné chování policistů. Připravuje se speciální kurs pro absolventy Policejní akademie o korupci. V zárodku jsou například úvahy o bezhotovostním výběru pokut od řidičů nebo zřízení telefonní linky, na níž by občané mohli oznamovat případy, o nichž se domnívají, že souvisejí s korupcí.

V tomto směru ovšem zaostáváme za Maďarskem. "Široce pojatý program boje proti korupci přispěl ke zvýšení počtu odhalených případů. Jeho součástí jsou i speciální psychologické testy a metody, které policii a pohraničníkům pomáhají odhalit korupční situaci," píše se v maďarské zprávě, která také oceňuje růst počtu specialistů na boj s hospodářskou kriminalitou. Maďaři již bezplatnou telefonní linku k oznamování korupce mají k dispozici.

"Zřejmě využijeme německých zkušeností a připravíme změny ve vzdělávání policistů i jejich kariérní řád," říká Michal Mazel, ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra. Podle Buriana se korupce projevuje v hospodářské sféře hlavně ve stavebnictví, kde firmy usilují o získání lukrativních zakázek.

Podle mezinárodního průzkumu korupce v 90 zemích, který zahrnuje i postoje byznysmenů, se Česko umístilo až na 42. místě, za všemi horkými kandidáty členství v EU kromě Polska. Tento fakt odráží i hodnotící zpráva Polska, která severním sousedům vytýká přebujelou byrokracii se špatnými platy a neúčinnou kontrolu.